kiełbasa

Domowa kiełbasa przepis I

Kiełbasa domowa to wędlina, której nie można nie docenić. Jeśli raz spróbujesz, na pewno nie zechcesz wrócić do kiełbas kupowanych, nawet tych wysoko gatunkowych.

Składniki:
  • 2 kg chudej wieprzowiny (łopatki lub karkówki),
  • 1/2 kg wołowiny bez kości,
  • 1/2 kg słoniny,
  • 1/3 dag saletry,
  • 3 dag soli (lub 4-5, jeśli lubisz wędliny bardziej słone),
  • 4 ząbki czosnku,
  • czubata łyżka majeranku,
  • czubata łyżka grubo mielonego czarnego pieprzu,
  • cienkie jelita lub osłonki
Przepis:

Oba rodzaje mięsa umyj, osusz, dokładnie oczyść z błon i ścięgien. Ostrym nożem pokrój wszystko w kostkę o boku około 1/2 – 1 cm. Dodatkowo wołowinę zmiel szarpakiem Słoninę pokrój na drobną kostkę lub także zmiel szarpakiem Obrane ząbki czosnku rozgnieć z solą.

Wszystkie składniki przełóż do dużej miski i wyrabiaj rękoma jak ciasto przez kilkanaście minut. Wstaw pod przykryciem do lodówki na kilkanaście godzin

Do masy dodaj szklankę zimnej wody i ponownie wyrabiaj kilkanaście minut (im dłużej będziesz wyrabiać, tym kiełbasa będzie bardziej zwarta).

Jelita namocz w wodzie przez kilka godzin – wodę zmieniaj kilka razy. Masą mięsną napełniaj jelita za pomocą maszynki do mięsa ze specjalną nakładką. Formuj kiełbasy o długości około 25-35 cm, końce związując sznurkiem. Staraj się jelita napełniać dokładnie, by nie zostawały w nich żadne puste przestrzenie Gotowe kiełbasy powieś w przewiewnym miejscu na kilkanaście godzin by obeschły.

Wędź w gorącym dymie przez 3-4 godziny lub w zimnym przez 7 dni. Kiełbasy wędzone na gorąco, od razu po uwędzeniu włóż do gorącej wody (ale nie wrzącej) na 10 minut. Trzymaj na małym ogniu, uważając, by woda się nie zagotowała. Wyjmij, przetrzyj ręcznikiem papierowym i powieś na godzinę, by całkowicie obeschły.

Kiełbasy wędzone na zimno nie wymagają parzenia, ale moim zdaniem krótkie parzenie poprawi ich smak i usunie nadmiar substancji znajdujących się w dymie, Tak przygotowana kiełbasa może być przechowywana w lodówce przez co najmniej kilkanaście dni, a w zamrażalniku kilka miesięcy. Można ją również przechowywać w chłodnym, przewiewnym i suchym miejscu przez kilka tygodni

Dodatkowe informacje

Mięso na kiełbasę możesz także zmielić za pomocą maszynki do mięsa o dużych oczkach. Moim zdaniem jednak kiełbasa przygotowana z siekanego mięsa jest dużo smaczniejsza. Siekanie 3 kg mięsa ostrym nożem nie zabierze więcej niż 40 minut.

Wędzenie na gorąco

Faza I

wędzimy w dymie o temperaturze około 40-50 stopni przez godzinę, dym powinien być rzadki

Faza II

w dymie o temperaturze około 30-40 stopni przez dwie godziny, dym powinien być gęsty, ze świeżego drewna lub drewna wcześniej namoczonego w wodzie

Faza III

w dymie o temperaturze 70-80 stopni, czyli „podpiekanie” przez 20-30 minut

Jeśli lubisz „dziki” smak, możesz przez ostatnie 10 minut wędzenia do paleniska wkładać gałązki jałowca. Jeśli robisz to jednak pierwszy raz, wędź mięso w dymie jałowcowym bardzo krótko, bowiem jałowiec nadaje wyrobom bardzo intensywnego aromatu. Po pierwszym wędzeniu będziesz wiedzieć, czy lubisz bardziej, czy mniej „dzikie” wędliny.

Możesz także zmodyfikować powyższy sposób wędzenia na gorąco, przedłużając drugi etap dwukrotnie i nie zwiększając wtedy temperatury dymu. W trzeciej fazie zwiększ temperaturę do 90-100 stopni. Tak uwędzone kiełbasy będą trwalsze, bardziej suche i esencjonalne. Stracą wtedy około 20% swojej pierwotnej wagi.

Wędzenie na zimno

Trwa znacznie dłużej niż wędzenie na gorąco, ale powoduje, że kiełbasa jest dużo bardziej trwała. Temperatura dymu powinna wynosić od 20 do 25 stopni. Dym musi być „mokry” – taki efekt uzyskasz używając mokrego drewna lub zwilżonych wodą trocin. Ognisko powinno się tylko lekko tlić. W takim dymie wędź kiełbasę przez 2 godziny dziennie przez kilka, kilkanaście dni (ja zwykle kiełbasy tym sposobem wędzę przez 10 dni). Każdego dnia rozpalaj ogień, a potem go wygaszaj. Kiełbasy zostawiaj w wędzarce. Kiełbasy w trakcie takiego wędzenie powinny stracić około 30% swojej pierwotnej wagi.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *