diet-4691012_1920

Dlaczego większość diet nie działa?

Nie ma diety idealnej. Jest to fakt, o którym przekonał się każdy, kto kiedykolwiek był na diecie. Zawsze jest jakiś błąd, zawsze dodatkowe kilogramy wracają. Co jest nie tak z dietami?

Zakazy i nakazy

Każda dieta opiera się na zakazach i nakazach, które tak naprawdę są bardzo trudne do utrzymania przez dłuższy czas. Kreatorzy diet nie podchodzą do każdego przypadku indywidualnie. Robią jakieś założenia, które powinny działać w każdym przypadku, ale… niekoniecznie działają.

Można zauważyć, że diety najbardziej restrykcyjne dają najlepsze efekty, ale też po ich zakończeniu pojawia się najmocniejszy efekt jo-jo. Mimo to, diety tego typu wciąż znajdują fanów. W końcu każdy marzy o pięknej sylwetce i ma nadzieję, że „dieta cud” taką sylwetkę zapewni.

Istotnym faktem jest także to, że zazwyczaj diety układają osoby, które znacznie bardziej interesują się ilością kalorii niż zdrowiem. Nie sposób ułożyć właściwej diety, gdy nie ma się pojęcia o tym, jak określona dieta wpłynie na zdrowie.

Kto tworzy diety?

Diety niekoniecznie są tworzone przez osoby mające jakiekolwiek pojęcie o medycynie, ludzkim ciele, genetyce, chemii… można wymieniać długo. Bardzo często za tworzenie diet biorą się osoby, którym udało się stracić niechciane kilogramy.

W każdej diecie pojawia się lista produktów zakazanych. Zwykle na tej liście znajdują się ulubione produkty, ponieważ według twórców diet, to one odpowiadają za zbędne kilogramy. W efekcie osoba na takiej diecie zaczyna mocniej nienawidzić narzuconych jej ograniczeń, niż nadmiernej tuszy.

Dieta polegająca na wyrzeczeniach ma dwie poważne wady. Pierwszą z nich jest ta, że kilogramy traci się wolno, trzeba więc mieć dużo silnej woli, by przetrwać wszelkie ograniczenia, nie widząc większych efektów. Druga wada jest taka, że po uzyskaniu wymarzonej sylwetki, łatwo można ponownie przytyć, wprowadzając do diety ulubione produkty, z których wcześniej się rezygnowało.

Największe wady modnych diet

Popularne diety mają wiele wad, ale największą jest ta, że nie skupiają się one na dostarczaniu organizmowi odpowiedniej dawki witamin i mikroelementów. Marginalizują ten problem, co skutkuje osłabieniem odporności, problemami z nastrojem i szybszym męczeniem się.

Niekoniecznie bezpieczne dla zdrowia są także popularne produkty „fit”. Trzeba uważnie czytać skład, bo może się okazać, że nadmierne kilogramy to był jednak niewielki problem, w stosunku do problemów jakie generuje dieta oparta na tak zwanych „produktach fit”.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *