Domowe sposoby na to by “rozbić” za ciasne buty.

Ile razy zdarzyło się nam, że kupione w pośpiechu lub o nieodpowiedniej porze dnia buty, po powrocie do domu okazują się ciasne?

Ile razy zdarzyło się nam, że kupione w pośpiechu lub o nieodpowiedniej porze dnia buty, po powrocie do domu okazują się ciasne? Upolowane na aukcji internetowej, wymarzone okazje okazały się nietrafione? Wymarzone buty uwierają, ocierają. Co zrobić? Zwrócić, wyrzucić, sprzedać?  Zawsze można to zrobić, ale możemy spróbować domowych sposobów na rozciągnięcie ich.

Sposób pierwszy

Możemy wypchać buty gazetami namoczonymi w bezbarwnym denaturacie lub spirytusie. Gazet powinno być naprawdę dużo, tyle, żeby rozpychały but. Zrób test, gdyż sposób ten nie jest przeznaczony dla butów z farbowanym wnętrzem, skłonnym do odbarwień.

Sposób drugi

Inna sprawdzona metoda to domowy spacer. Zakładamy na stopy mokre skarpetki i nasze ciasne buty. Chodzimy w nich tak długo, jak tylko to możliwe. Nie przesadzajmy, aby nie narobić sobie odcisków  i bolesnych otarć.

Sposób trzeci

Buty ze skóry naturalnej zmiękczy para wodna. Trzymamy je kilka minut nad garnkiem z wrzącą wodą. Gdy poczujemy, że skóra nasiąkła parą, zakładamy je na nogi i chodzimy w nich. Skóra naturalna idealnie dopasuje się do naszych stóp.

Sposób czwarty

Jak wiemy, woda w trakcie zamarzania zwiększa swoją objętość. To prawo fizyki możemy wykorzystać w rozciąganiu ciasnych butów. Do foliowych woreczków z zamkiem wlewamy tyle wody, aby wypełniły buty. Tak przygotowane wkładamy do zamrażarki na dobę. Napór lodu rozepchnie buty. Jeżeli zbyt mało, to zabieg powtarzamy aż do osiągnięcia celu.

Sposób na buty “ocierające pięty”

Gdy buty ocierają nam pięty, możemy spróbować rozbić je delikatnie młotkiem. Zapiętek wykładamy grubą warstwą gazety lub materiału i równomiernie stukamy od środka w miejsca, które nas uwierają.

Jeśli wszystkie wyżej opisane sposoby są dla nas zbyt pracochłonne, nie mamy czasu, by spacerować w butach po domu, nie tolerujemy bólu lub zimna mokrych skarpetek, możemy rozbić za ciasne buty przy użyciu prawideł. Najlepsze do tego będą prawidła drewniane z możliwością regulacji długości. Zachowajmy jednak ostrożność, gdyż zbyt szybkie rozciąganie na siłę może doprowadzić do pęknięć tworzywa czy skóry.

Na rynku dostępne są również specjalistyczne preparaty rozciągające i zmiękczające buty. Przed ich zastosowaniem należy jednak dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, dla jakiego rodzaju butów są one dedykowane.

Ostatnią „deską ratunku” jest zakład szewski. Wytrawny szewc będzie wiedział jak i czym potraktować nasze buty aby stały się wygodne.

 

  • Dziękuję za te sposoby, szczególnie pierwszy, mam maxi rozmiar butow. I nawet prezenty zakupione w firmach wysylkowych sa zwykle zabojczo za male. Bede próbować 🙂 Szybko idzie jesien, akurat na skórzane baleriny.

  • Mam problem z butami z terrakotam.jak je rozwalic

  • Vote -1 Vote +1
    Dedicated server
    says:

    Smarowanie alkoholem, traktowanie par± wodn± i inne niecodzienne metody moїna oczywi¶cie wypr bowaж, lecz takie domowe eksperymenty na nowej parze but w mog± skoсczyж siк zwyczajnie zniszczeniem niedawnego zakupu. Jeїeli zatem mamy jakiekolwiek w±tpliwo¶ci co do techniki rozbijania zbyt ciasnych but w, udajmy siк do eksperta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − 8 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.