Majowe prace w ogrodzie

Maj to czas soczystej zieleni i wielobarwnych kwiatów. Możemy napawać się efektami naszych wcześniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak jeżeli chcemy mieć piękny ogród aż do pierwszych śniegów w maju czeka nas wiele pracy.

Maj to czas soczystej zieleni i wielobarwnych kwiatów. Możemy napawać się efektami naszych wcześniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak jeżeli chcemy mieć piękny ogród aż do pierwszych śniegów w maju czeka nas wiele pracy.

Kalendarz prac ogrodnika

1. Przycinamy krzewy, które kwitną przed wypuszczeniem liści, czyli forsycje, wczesne tawuły i wierzby. Formujemy je wg własnych upodobań.

2. Usuwamy przekwitające kwiaty bylin(tulipany, szafirki, hiacynty), aby nie traciły energii na wytworzenie nasion.

3. Szczególną uwagę poświęcamy trawnikom. Kosimy je raz w tygodniu, w razie potrzeby podlewamy, ale przede wszystkim nawozimy. Usuwamy z nich chwasty mechanicznie lub chemicznie.

4. W maju pikujemy wyhodowane sadzonki kwiatów jednorocznych: astry, aksamitki, szałwię, cynię i wiele innych, które dają nam nieograniczone możliwości komponowania „dywanów kwiatowych”.

5. Ogródek warzywny również wymaga naszej uwagi. Sadzimy pomidory, paprykę, selery, pory. W razie ryzyka przygruntowych przymrozków, które często potrafią nas zaskoczyć właśnie w maju, rośliny zabezpieczamy białą agrowłókniną lub papierem. Warzywa wysiane w kwietniu (marchew, pietruszka, buraczki) na pewno już wzeszły i oczekują pielenia, a pod koniec maja także przerywania siewek, żeby nie rosły zbyt gęsto.

6. Pod koniec miesiąca wysiewamy bezpośrednio do gruntu nasiona roślin dwuletnich: goździki, rudbekię, złocienie. Pod koniec lata wysadzamy je na miejsca, w których chcemy podziwiać ich widok w roku następnym.

 

Ogrodowe szkodniki

Nie zapominajmy o szkodnikach. Z niespotykaną intensywnością w maju atakują mszyce, tarczniki, przędziorki. Brak interwencji na czas, to utrata zaatakowanej rośliny, rozmnożenie szkodników i przenoszenie się ich na inne okazy.

Niebezpieczne są również ślimaki. Mimo swojej powolności, potrafią zjeść w mgnieniu oka wiele roślin. Ekologiczny sposób na ślimaki to obsypanie działki popiołem i tzw. okurzenie nim roślin.

W maju trzeba pamiętać o zabiegach przeciwgrzybicznych na drzewach i krzewach owocowych oraz ozdobnych. Działania profilaktyczne uchronią rośliny przed parchem, zamieraniem pędów, szarą pleśnią, rdzawieniem liści.

 

fot. PublicDomainPictures

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × two =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.