Abelard i Heloiza

Abelard i Heloiza to para średniowiecznych kochanków, których połączyły wspólne zainteresowania: wiedza, nauka, filozofia, medycyna i… czysta magia.

Abelard i Heloiza to para średniowiecznych kochanków, których połączyły wspólne zainteresowania: wiedza, nauka, filozofia, medycyna i… czysta magia.

W Średniowieczu nie rozróżniano nauki na tę właściwą i tę złą, a astrologia była częścią nauki, tak jak fizyka, chemia i biologia. Abelard był prawdziwym naukowcem, człowiekiem o otwartym umyśle oraz niezwykłej charyzmie. Jego wykłady przyciągały tłumy uczniów, a wśród nich znalazła się także kobieta – Heloiza. W tamtych czasach zainteresowanie nauką u kobiet było dość rzadkie. Heloiza miała jednak wspaniały umysł i pragnęła wiedzy. Równie inteligentna, jak Abelard, równie błyskotliwa i charyzmatyczna, szybko przyciągnęła jego uwagę. Miłość jaka zrodziła się pomiędzy nimi, była bardzo mocna, bardzo namiętna i bardzo niebezpieczna.

Rodzina Heloizy miała zupełnie inne plany, co do przyszłości dziewczyny, nie zamierzając pozwolić jej na związek z kimś takim jak Abelard. Kiedy okazało się, że owocem zakazanego związku będzie dziecko, wuj Heloizy, wynajął oprawców i nakazał im okaleczenie oraz pozbawienie męskości Abelarda. To jednak nie złamało kochanków i nie zabiło ich miłości. Wiedzieli jednak, że nie mogą być razem, ponieważ rodzina dziewczyny jest gotowana nawet na pozbawienie życia Abelarda. Oboje więc schronili się w klasztorach, gdzie przebywali do końca swojego życia. Do końca życia korespondowali też ze sobą, a świadectwo ich miłości przetrwało w tych listach.

 

Horoskop Abelarda i Heloizy

 

Nie zachował się żaden spisany horoskop średniowiecznych kochanków lecz w jednym z przekazów jest mowa o tym, że Abelard kilka lat przed poznaniem Heloizy zlecił stworzenie dla siebie horoskopu. Horoskop przewidział nie tylko wielką miłość, ale też brutalny czyn wuja Heloizy. Prawdopodobnie Abelard nie wierzył w horoskopy tak mocno jak w miłość. Miłość jest bowiem najsilniejszym narkotykiem i nawet współcześni naukowcy nie wynaleźli niczego lepszego niż ona.

W XIX wieku najsłynniejsi kochankowie średniowiecza znów spoczęli obok siebie we wspólnym grobowcu na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen + twenty =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.