Wiosna na działce

Gdy stopnieje śnieg odsłania się cały bałagan na naszych działkach oraz wokół domu. Czas na porządki.

Gdy stopnieje śnieg odsłania się cały bałagan na naszych działkach oraz wokół domu. Czas na porządki. Żeby nie kręcić się w kółko i nie sprzątać kilka razy tego samego miejsca należy odpowiednio zaplanować swoją pracę.

Pierwsza czynność, to przegląd i przycinka drzew i krzewów. Na te zabiegi marzec, to „ostatni dzwonek”. Bez problemu zauważymy martwe, chore gałęzie. Należy je usunąć i spalić. Im odważniej przytniemy roślinę, tym bujniej się rozrośnie. Cięcie prześwietlające zapewni dostęp promieni słonecznych do środka korony drzewa, przez co wydadzą one większe owoce i plon będzie lepszy. Po takim zabiegu drzewa i krzewy ozdobne piękniej zakwitną, a przyrost w ciągu sezonu będzie większy. Miejsca przycinki i wszelkie uszkodzenia kory, powstałe w wyniku czynników atmosferycznych lub uszkodzone przez zwierzęta, zabezpieczamy specjalną pastą ogrodniczą. Pnie drzew powtórnie bielimy wapnem. Wapno odbija promienie słoneczne, przez co kora drzewa nie nagrzewa się i nie pęka, pod wpływem nagłych zmian temperatury.

Jeżeli temperatura w ciągu dnia przekracza 5 stopni, możemy zastosować pierwsze opryski przeciw chorobom grzybiczym. Stopniowo usuwamy kopce zabezpieczające krzewy, grube otuliny, maty słomiane. Hartujemy rośliny. Pamiętajmy, żeby zabieg ten wykonywać w pochmurny, chłodny dzień. Rośliny nie dostaną szoku termicznego i porażenia słonecznego. Przegrzane rośliny zbyt szybko wchodzą w okres wegetacji i narażone są na przemarznięcie.

Cały teren działki dokładnie grabimy. Pozostawione opadłe liście i gałęzie, gnijąc stają się źródłem chorób. Dlatego tak ważne jest zebranie ich i spalenie poza terenem ogrodu. Wyrównujemy powstałe po zimie ubytki, nierówności terenu, rozbijamy kretowiska. Dosiewamy trawę i wałujemy ziemię. Na kondycję starszego trawnika bardzo dobrze wpłynie jego rekultywacja. Do tego wystarczą specjalne nakładki z kolcami, które ubieramy na buty. W przypadku większej działki warto zakupić mechaniczny kultywator. Trawnik pryskamy opryskiem zwalczającym chwasty i stosujemy pierwsze nawozy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × two =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.