Radykalna dieta nowojorska

Dieta została wymyślona przez Davida Kirscha, autora książki „Nowojorski system radykalnej przebudowy ciała”

Radykalna dieta nowojorska, czyli trójfazowy, ośmiotygodniowy plan „jedzenia, ćwiczenia i myślenia”, stworzony nie tylko po to, aby schudnąć, ale też by nauczyć się, jak utrzymać dobra wagę przez całe życie.

Dieta została wymyślona przez Davida Kirscha, autora książki „Nowojorski system radykalnej przebudowy ciała”, wydanej w 2006r. i jednocześnie właściciela Square Club – klubu fitness, specjalizującego się w treningu dostosowanym do indywidualnych potrzeb.

Jak działa?

Ze względu na wartości odżywcze, jest to dieta nisko węglowodanowa i wysokobiałkowa. W pierwszej, najbardziej surowej fazie tego trzyczęściowego programu zabrania się jedzenia pokarmów z sześciu list (zwanych, od pierwszych liter angielskich nazw zabronionych produktów, od A do F).

Wykluczony jest chleb i inne produkty skrobiowe, a także produkty mleczne, słodycze, owoce, większość tłuszczów i alkohol. Poleca się natomiast koktajle proteinowe. Ta faza powinna trwać dwa tygodnie lub dłużej. Tyle ile trzeba, żeby osiągnąć pożądaną wagę. Jest to połączenie ścisłego reżimu dietetycznego i ćwiczeń, zajmujących 45-90 minut dziennie. Niektóre z ćwiczeń należy wykonywać z hantlami lub piłką lekarską. Można ćwiczyć raz dziennie, przez wyznaczony czas lub podzielić ćwiczenia na sesje, po 10 minut każda.

W drugiej fazie diety do menu dodaje się jeden węglowodanowy posiłek dziennie – drugie śniadanie lub lunch. Potem następuje trzecia faza. W książce znajdujemy jadłospis na cztery tygodnie diety, ale – zgodnie z założeniami – tak powinno się jadać całe życie. W fazach pierwszej i drugiej dieta jest niskokaloryczna i nisko węglowodanowa. Trzecia faza również zakłada dość ścisłe trzymanie się jadłospisu, ale zawiera tak zwane „oszukańcze posiłki”, do których można nawet wypić kieliszek wina. Bez tych „oszustw” zabrakłoby diecie kalorii, o których nie wolno zapomnieć przy obliczaniu całkowitej wartości kalorycznej zjadanych produktów.

Za i przeciw

Dieta Nowojorska zakłada bardzo ścisłe przestrzeganie zasad dotyczących posiłków oraz dużą aktywność fizyczną. Dzieli się na okresy zmniejszenia i stabilizacji wagi, czego brak wielu innym dietom. Bardzo surowy reżim może być jednak odstraszający dla niektórych osób, a konieczność codziennych ćwiczeń fizycznych wymaga odpowiedniej kondycji. Przedłużanie pierwszej fazy diety mogłoby doprowadzić do niedoboru wapnia, witamin A i C, a także innych witamin i minerałów.

Dla kogo?

Ta dieta będzie dobra dla osób, lubiących posiłki są ubogie w węglowodany i którym odpowiada ścisłe trzymanie się jadłospisu oraz planu treningu. Ci, którzy mają jakiekolwiek problemy zdrowotne, przed rozpoczęciem diety powinni poradzić się lekarza.

Większość z produktów potrzebnych w tej diecie można kupić w każdym sklepie spożywczym lub supermarkecie, ale niektórych trzeba szukać w sklepach specjalistycznych.

Dieta wymaga wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Więcej o diecie: http://davidkirsch.com oraz w książce D. Kirsch „Nowojorski system radykalnej przebudowy ciała” – 2007r.

Śniadanie Obiad Kolacja Przekąska 1 Przekąska 2
Sobota Koktajl białkowy Davida Pieczony indyk, brukselka, mieszane warzywa Koktajl białkowy Davida Burger z łososiem Burger z indykiem
Niedziela Koktajl białkowy Davida Pierś kurczaka z meksykańską salsą, szpinak na parze, mieszane warzywa Halibut z grilla, szpinak na parze, zielona sałata Jajecznica z białka jaja z indykiem 10 migdałów
Poniedziałek Koktajl białkowy Davida Pierś kurczaka, szpinak na parze, mieszane warzywa Chili z indyka, puree z kalafiora, zielona załata 10 migdałów Tuńczyk w sosie własnym
Wtorek Koktajl białkowy Davida Klopsik z indyka, brokuły na parze, mieszane warzywa Koktajl białkowy Davida Białka jajek na twardo 10 migdałów
Środa Białka jaj z grzybami shitake Łosoś z grilla, szparagi na parze, mieszane warzywa Sałatka z indyka, kalafior na parze, mieszane warzywa, pomidory Łosoś z grilla Jajecznica z białek
Czwartek Koktajl białkowy Davida Koktajl białkowy Davida Koktajl białkowy Davida Burger z indykiem 10 migdałów
piątek Białka jaj z mielonym indykiem i pomidorami Klopsik z indyka, caponata warzywna (potrawa z duszonych warzyw), mieszane warzywa Azjatycki kurczak z pieprzem, kapusta pekińska, zielona sałata 10 surowych migdałów Jajecznica z białek

Od „A” do „F”, czyli produkty zabronione w pierwszej fazie:

A = adwokat i inne alkohole, a także kawa;

B = bagietki, bułki i chleb;

C = czereśnie, maliny i inne owoce;

D = desery, cukierki i słodycze;

E = ementaler , edamer i wszystkie inne produkty mleczne;

F = fossili i wszystkie inne rodzaje makaronu.

Dozwolone w pierwszej fazie przekąski:

tuńczyk w sosie własnym;

łosoś z puszki;

białka jaj gotowane na twardo;

jajecznica z białek;

migdały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × three =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.