Szczepić czy nie szczepić?

Codzienne funkcjonowanie w środowisku naraża nas na kontakt z mniej lub bardziej groźnymi bakteriami, wirusami, grzybami czy pasożytami. Nie ma na to rady. Nie żyjemy przecież w sterylnym środowisku. Groźne choroby wywoływane przez niebezpieczne czynniki, z którymi spotykamy się na co dzień były, są i będą. W dawnych czasach, przed wynalezieniem szczepionek, niegroźne dziś choroby, potrafiły zdziesiątkować zarażone populacje. Do tej pory nie pojawiały się dyskusje na temat tego czy warto, czy nie warto się szczepić. Jednak od pewnego czasu szczepionki są na cenzurowanym.

Na temat szczepionek ostatnio jest głośno, a wypowiedzi są różne. Zawiązują się koalicje przeciwników szczepień, którzy podważają długie lata pracy i badań lekarzy, naukowców. Nie przedstawiają oni jednak żadnych dowodów na szkodliwość szczepionek.

 

SZCZEPIONKI NIE SĄ ZŁE

 

Szczepionka jest preparatem biologicznym, zawierającym antygeny, przeciwciała. Ma na celu chronić organizm przed konkretnym schorzeniem. Dzięki szczepionce organizm nabywa odporność podobną do tej, którą nabywa się po przebyciu takiej choroby. Jest to sztuczna symulacja, która ma zaprogramować organizm do rozpoznawania i zwalczania obcych bakterii i wirusów, zagrażających zdrowiu.

Okres działania szczepionki jest różny w zależności od choroby, z którą ma walczyć. Przeciwciała podane w szczepionce pozostają w organizmie w uśpieniu do czasu, gdy choroba chce zaatakować.

 

KALENDARZ SZCZEPIEŃ

 

Program Szczepień Ochronnych (w skrócie Kalendarz Szczepień) zawiera wykaz szczepień obowiązkowych i dobrowolnych, płatnych i bezpłatnych, ustala wiek, w jakim powinny być podane. Wykaz ten jest corocznie aktualizowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Na podstawie obserwacji nasilania się schorzeń, skutków zachorowań i ewentualnych powikłań, do Kalendarza Szczepień włączane są nowe szczepionki, tak jak w przypadku nasilenia się liczby zachorowań na pneumokokom. Od 2017r. szczepieniem bezpłatnym objęto wszystkie dzieci urodzone po 31.XII.2016r.

 

OBOWIĄZKOWO CZY DOBROWOLNIE

 

Część rodziców chce w sprawie szczepień decydować samemu. Grupa przeciwników nie potrafi jednak merytorycznie umotywować swojego sprzeciwu. Czują się zniewoleni i przymuszeni. Podnoszą, że to ich dziecko i ich decyzja. Na przymusy narażeni jesteśmy wszyscy, również dorośli. Tak jest zbudowana struktura społeczna. Dziecko jest ich dzieckiem, ale także członkiem społeczeństwa, nad którego dobrem ma obowiązek czuwać władza. Szczepionki mają za zadanie uchronić ludność przed epidemiami i chorobami. Poparte są wieloletnimi badaniami i testami. Gdyby pozostawić decyzję o jej podaniu lub nie tylko i wyłącznie rodzicom, nie koniecznie wyszłoby to na dobre.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twenty + seven =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.