Hipnoza w terapiach uzależnień i depresji

Hipnoza jest rodzajem snu, podczas którego człowiek zaczyna być bardziej podatny na wszelkiego typu sugestie.

Hipnoza jest rodzajem snu. Podczas tego snu człowiek zaczyna być bardziej podatny na wszelkiego typu sugestie. Choć metoda ta ma swoich zwolenników i przeciwników, jest wykorzystywana od końca XIX wieku. Jest to sposób leczenia różnych zaburzeń, związanych z funkcjonowaniem mózgu.

 

Nie jest prawdą, że osoby o silnej woli jest trudniej zahipnotyzować. Hipnoza nie ma nic wspólnego z tym czy mamy silną wolę. Ma za to wiele wspólnego z tym, czy jesteśmy gotowi, do tego by zaakceptować czyjąś sugestię, czy nie jesteśmy na to gotowi.

 

Wyobraźnia i hipnoza

 

Hipnoza kieruje się w stronę wyobraźni. Do miejsca absolutne poza naszą kontrolą. Wyobraźnia jest silniejsza niż rozsądek i siła woli. Łatwo dajemy się zmanipulować czy to robiąc zakupy, czy to zaciągając długoterminowe zobowiązania. Inni ludzie przekonują nas do tego byśmy postępowali w określony sposób. Uderza się nie do naszego rozsądku, lecz do naszej wyobraźni. Czasem bardziej, czasem mniej subtelnie. Zawsze atakowana jest ta strefa, gdzie jesteśmy najsłabsi i gdzie łatwo nami manipulować.

 

Do czego wykorzystać wyobraźnię

 

Można wykorzystywać wyobraźnię do motywowania się przy osiąganiu celu. Jeśli wyrazimy sobie bardzo określoną przyszłość i siebie w tej przyszłości, będzie nam o wiele łatwiej osiągnąć cel. Będziemy podążać za swoją wyobraźnią. Może ona jednak być naszym wrogiem, gdy kusi do zrobienia czegoś, co nie jest dla nas dobre. Hipnotyzer może zaszczepić w naszym umyśle sugestię, która pomoże osiągnąć cel lub pozbyć się jakiegoś problem.

 

Hipnoza i terapie

 

Ten rodzaj terapii chętnie stosowany jest w gabinetach psychologicznych. Pomaga terapeutom zrozumieć, czego właściwie potrzebujemy. Odkryć co jest nam potrzebne do osiągnięcia celu. Co sprawi, że pozbędziemy się negatywnych myśli i skojarzeń, które rujnują nasze życie.

 

Działanie hipnozy ma na celu zaszczepianie w naszej świadomości pewnych sugestii. Ta metoda wykorzystywana jest też w terapiach wali z bólem oraz w terapiach uzależnień. W obu tych przypadkach nie uzyskuje się jednak jednoznacznych danych potwierdzających skuteczność hipnozy. Jeśli ból jest niewiadomego pochodzenia i nie ma przyczyn medycznych, lecz pochodzi z naszego umysłu, może być stanem wywoływanym przez wyobraźnię. Hipnoza, która też dociera do wyobraźni, daje tu sprzeczne sugestie, które zostają uznane lub nie. To samo dotyczy uzależnień. Bardzo często używki i narkotyki są pewnego rodzaju sposobem, na to by czuć się lepszym. Nasz mózg wyobraża sobie, że bez nich czujemy się źle, wyglądamy źle, nasze życie jest gorsze. Dlatego hipnozie i w tym przypadku trudno jest walczyć z naszymi wyobrażeniami.

 

Najlepsze efekty jakie do tej pory uzyskano w leczeniu wspomaganym zastosowaniem hipnozy, to leczenie zaburzeń lękowych i depresji. Najczęściej z różnymi formami hipnozy spotykamy się na co dzień, ponieważ jest ona jedną z technik perswazyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − 19 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.