deszczówka

Deszczówka i woda z kranu

Do deszczówki dostęp ma w zasadzie każdy. Kwestia tylko chęci i pomysłu na gromadzenie i magazynowanie tego darmowego dobra. Deszczówka i woda z kranu różnią się znacznie ceną. Jest jeszcze problem ochrony środowiska. Im więcej wykorzystamy deszczówki do zaspokojenia codziennych potrzeb, tym więcej zostanie nam w portfelu i bardziej zadbamy o zasoby wody dla naszych potomków.

Woda źródło życia

Dużą wadą wody z kranu jest jej twardość. W jej składzie znajduje się duża zawartość jonów wapnia i magnezu. Najwidoczniej objawia się to w czajnikach. Uciążliwy, osadzający się ciągle kamień świadczy o wysokiej twardości wody z kranu. Twarda woda ma niekorzystny wpływ w walce z wszelkimi zabrudzeniami i plamami na ubraniach. Konieczne staje się stosowanie środków zmiękczających. Kamień osadza się we wszystkich urządzeniach sanitarnych, niszczy grzałki i przewody w pralkach, zmywarkach, wszystko to ulega szybszemu zużyciu. Kamień widać też w doniczkach z kwiatami, które podlewane są twardą wodą.

Deszczówka, to woda o niskim stężeniu związków wapnia. Nie osadza się po niej brzydki osad w wazonach, nie ma też białych grudek wapnia w doniczkach z kwiatami. Jednak i ona nie jest doskonała. Zbierana z rynien jest zanieczyszczona brudem z dachu, kurzem, gnijącymi liśćmi. Nie nadaje się więc do picia i przygotowywania posiłków.

Rozsądne gospodarowanie

Deszczówka jest za darmo. Nie musimy się martwić o rachunek, podlewając ogród zebraną wcześniej deszczówką. Dobrze sprawdzi się ona w pracach porządkowych, bo nie pozostanie biały nalot na mytych nią przedmiotach. Samochód umyty miękką wodą będzie bardziej lśniący.

Sposobów zagospodarowania wody opadowej jest bardzo dużo. Oszczędne panie domu używają deszczówki również do prania. Brud i plamy łatwiej znikają, a tkaniny są miękkie, nawet bez użycia płynów zmiękczających. Spotkałam się również z napełnianiem spłuczki deszczówką. Muszle klozetowe nie są zanieczyszczone kamieniem.

Woda z kranu od kilku lat podlega ciągłym badaniom i jest bezpieczna dla zdrowia. Ma jednak swoje wady, jak napisałam powyżej i to dosyć duże. Chcąc uniknąć tworzenia się kamieni w nerkach czy woreczku, dobrze jest zainwestować w dzbanek z filtrem. W trosce o zdrowie coraz częściej w domach montowane są filtry na krany. To dosyć duża inwestycja, ale czy zdrowie ma cenę?

Oszczędzanie

Przeważnie tak jest, że chcąc oszczędzać, najpierw trzeba zainwestować. W przypadku wody z kranu należy się skupić na oszczędzaniu zdrowia. Tu inwestycją będą filtry. Z deszczówką inwestycja będzie jednorazowa. Chodzi o zbiorniki na deszczówkę. Im większy zbiornik, tym większy zapas wody za darmo. Odpowiednio duży zapas może przez dość długi czas zaopatrzyć dom w wodę na potrzeby gospodarcze.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *