woman-3083391_1280

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa jest bardzo poważną chorobą, zagrażającą powstaniu więzi między matką a dzieckiem. Najczęściej zdarza się młodym, zagubionym w nowej roli matkom. Kobieta, której problem dotyczy, sama może go nie dostrzegać. Ważne jest aby bliscy, po zauważeniu choroby, przekonali kobietę do wizyty u specjalisty.

Przyczyny

Za główną przyczynę depresji poporodowej uważa się zmiany hormonalne.

Około 3-4 doby po porodzie zanikają hormony ciążowe a zaczyna wytwarzać się pokarm. Ból po porodzie jeszcze nie ustał, obrzmiałe piersi również bolą. W tym czasie młoda kobieta wraca do domu i jest zdana na samą siebie. Czuje ciężar odpowiedzialności za małą bezbronną istotę oraz presję otoczenia bycia dobrą matką. To wszystko wywołuje u niej poczucie niepewności, strach przed popełnieniem błędu, bezsenność, utratę apetytu. Problem nie jest błahy. Na depresję lub tylko przygnębienie poporodową cierpi od 60 do 80% młodych matek.

Symptomy

Co powinno niepokoić?

Długo utrzymujący się smutek matki, niezaradność, płaczliwość i rozdrażnienie, nadmierna troska o dziecko lub zaniedbywanie go, odrzucenie – to najbardziej zauważalne objawy depresji poporodowej. Matka ciągle jest spięta, choć często stara się to ukryć. Nie potrafi się zrelaksować, uważa, że nie ma po co żyć, bo z niczym sobie nie radzi.

Takie emocje towarzyszące młodej matce mogą być przeszkodą w prawidłowej relacji między matką a dzieckiem. Zdarza się, choć rzadko, że depresja mija sama z siebie. W czarnej wersji depresja może przerodzić się we wrogość do dziecka, nienawiść i może stanowić realne zagrożenie dla bezbronnego niemowlaka.

Leczenie

Szybki efekt przyniesie terapia farmakologiczna. Niesłusznie kobiety bardzo boją się uzależnienia od antydepresantów. Przyjmowane o odpowiedniej porze i w odpowiednich dawkach nie stanowią zagrożenia.

Skuteczna będzie rozmowa z kimś bliskim lub z kimś kto przeszedł ten stan. W większych miastach w poradniach psychologicznych tworzone są grupy wsparcia. Terapia grupowa odnosi doskonałe skutki. Świadomość młodej matki, że nie ona jedna jest zagubiona i przerażona podniesie ją na duchu. To będzie pierwszy krok w kierunku wyjścia z depresji.

Ostatnimi czasy odkryto, że problem przygnębienia po narodzinach dziecka dotyka również mężczyzn. Czują się odepchnięci na drugi plan. Podłożem bywa również obawa o kwestie finansowe. Ojciec czuje się odpowiedzialny za swego potomka i partnerkę. Obala to tezę o zaburzeniach hormonalnych jako przyczynie depresji poporodowej.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *