woman-792150_1280

Jak dbać o zdrowie jesienią?

Jesienią zwykle dopadają nas rozmaite dolegliwości. Od kilku lat to właśnie wczesną jesienią przychodzi do Polski fala grypy i przeziębień. Jest to związane z gwałtownym przejściem od wysokich temperatur letnich do chłodnych, jesiennych. Nasz organizm nie jest na to gotowy. W tym czasie powinniśmy więc szczególnie zadbać o siebie.

Skóra

Jesienią skórę należy pielęgnować w sposób wyjątkowy, ponieważ łatwo ulega przesuszeniu, pojawiają się zaczerwienienia i pękające naczynka. Kremów z formułami „hydra” nie powinniśmy używać na dzień, jeśli czeka nas dłuższe przebywanie na świeżym powietrzu. Na początku jesieni częściej używajmy peelingów, które pomogą nam pozbyć się martwego i zniszczonego naskórka oraz wygładzą skórę. Do pielęgnacji twarzy i ciała warto w tym okresie stosować olejki naturalne.

Suplementy

W aptekach znajdziemy mnóstwo suplementów diety, które mają nas uchronić przed przeziębieniami. Ich wybór powinno się uzależnić od własnych potrzeb. Preparaty zawierające rutynę stanowią podstawę większości suplementów chroniących przed przeziębieniami. Wybierając produkt dla siebie należy zwrócić uwagę na to czy tabletka rozpuszcza się w żołądku, czy w jelitach. Jeśli nie chcemy obciążać żołądka lepiej jest wybrać te, rozpuszczające się w jelitach. W czasie przeziębienia i stanach osłabienia organizmu tracimy najwięcej witaminy C, która wspiera walkę z infekcjami. Dlatego niedobór tej właśnie witaminy przede wszystkim należy uzupełniać suplementami.

Kiedy dni stają się krótsze i jest mniej słońca, nasza skóra wygląda nieco gorzej. Zmienia się ilość światła i dłużej przebywamy w oświetleniu sztucznym. Dlatego powinniśmy również uzupełniać niedobór witaminy A i E. Witaminy grupy B poprawiają odporność organizmu. Obecnie zaleca się także suplementy zawierające witaminę D. Z nimi jednak możecie poczekać do końca grudnia. Wszystkie suplementy, nie zastąpią właściwej diety, dlatego warto pamiętać przede wszystkim o dobrym odżywianiu.

Garderoba

Z żalem żegnamy delikatne letnie bluzki, letnie sukienki i lniane, cienkie spodnie. Już na początku września warto pomyśleć o szalikach. Szaliki jedwabne wyglądają delikatnie, ale są bardzo ciepłe i odpowiednio chronią nasze gardło. Od kilku lat modne są szaliki – kominy. Wyglądają one bardzo ładnie zarówno do marynarki jak i trencza, nie warto więc narażać się na przeziębienia i rezygnować z szalika by pokazać dekolt, bo szalik jest modnym dodatkiem. Wczesną jesienią temperatura szybko spada, a pomieszczenia w których przebywamy w pracy lub domu nie są jeszcze ogrzewane. Warto więc zaopatrzyć się w sweterki. Te które zrobione zostały z cienkiej wełny, włókien jedwabiu, bawełny i kaszmiru – są dość cienkie, ale skutecznie chronią nas przed chłodem. Tkane splotem kaszmirowym wyglądają bardzo elegancko i nie odkształcają się zbyt łatwo.

Buty można kupić już na początku sezonu jesiennego. Obuwie pełne dobrze zniesie jesienne deszcze i niepogodę. Pamiętać należy o tym, by zawsze po przyjściu do domu lub pracy zmienić buty, które zostały zamoczone i odstawić je do wysuszenia. Kupując buty należy pamiętać by dobrze dobrać rozmiar. W zbyt ciasnych butach będzie nie tylko niewygodnie, ale też łatwiej zmarzną nam w nich stopy.

To kilka prostych porad, ale pozwolą nam one przetrwać jesień i zimę oraz doczekać do wiosny.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *