couple-1343944_960_720

Czystek

Czystek, to zioło, któremu przypisywane są wyjątkowe, wręcz cudowne właściwości zdrowotne. Wszystko za sprawą zawartości polifenoli – silnych antyoksydantów. Czy czystek faktycznie jest „antidotum” na większość chorób? Ile w tym prawdy, a ile przesady?

Najcenniejszy składnik czystka – polifenole, to silne przeciwutleniacze. W tej małej roślince jest ich więcej niż w czerwonym winie. Są to substancje, które mają właściwości antyoksydacyjne, tzn. neutralizują wolne rodniki. Wolne rodniki z kolei mogą przyczynić się do powstawania wielu chorób, w tym nowotworowych. Dlatego tak duże znacznie ma ich neutralizowanie.

Polifenole wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego i walczą z drobnoustrojami i grzybami. To jest ich wielka zaleta. Ponadto polifenole hamują powstawanie i rozwój stanów zapalnych w organizmie, a także wzmacniają, dodając energii. Co więcej, ochraniają naczynia krwionośne i hamują utlenianie się „złego” cholesterolu, zapobiegając tworzeniu się blaszek miażdżycowych.

Czystek doskonale rozprawia się z wieloma drobnoustrojami. Dlatego przy pierwszych symptomach przeziębienia czy grypy napij się herbatki z czystka zamiast sięgać po drogie, reklamowane produkty apteczne. Skuteczność czystka w walce z takimi symptomami potwierdziły już badania kliniczne.

Herbatka z czystka polecana jest szczególnie mężczyznom w starszym wieku, cierpiącym na przerost prostaty. Z uwagi na właściwości antyproliferacyjne i cytotoksyczne może im przynieść sporą ulgę.

Palenie jest bardzo niezdrowe, ale jeżeli już ktoś tkwi w tym nałogu, to powinien pić herbatkę z czystka. Zioło to usuwa z organizmu metale ciężkie, szczególnie łatwo wiąże kadm.

Czystek pomaga również w zwalczaniu bakterii, przez które wielu nastolatków musi zmagać się z dokuczliwym i męczącym trądzikiem. Łupież i problem z przetłuszczającymi się włosami znikną po kuracji z czystka. Jednak nie nastąpi to z dnia na dzień. Na efekt trzeba poczekać co najmniej kilka tygodni. I, co bardzo ważne, niezbędna jest systematyczność.

Podsumowując: czystek jest jedynie suplementem diety. Pamiętajmy o tym. Tego typu specyfiki nie zwalczą raka czy innych poważniejszych chorób. Na wiele bolączek z pewnością pomoże. Wzmocni i uodporni nasz organizm, poprawi jego funkcjonowanie i ogólne samopoczucie. Jednak, przy poważniejszych chorobach, nie rezygnujmy z wizyt u specjalisty na poczet leczenia ziołami, a o piciu herbatki z jakiegokolwiek zioła informujmy naszego lekarza.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *