sen1

Czy we śnie widzimy przyszłość?

„We śnie przyszło do mnie przeznaczenie i opowiedziało o tym jak będzie wyglądać moje życie. Nie wierzyłam w to, ale po kilku latach zaczęło się spełniać. Miałam uczucie deja-vu jakbym była tam i robiła te same rzeczy już wcześniej.”

Takie relacje spotyka się bardzo często. Sen się rozwiewa, lecz pozostaje po nim jakby pamięć „podskórna”, coś jak przeczucie, które każe nam się zastanowić, czy aby na pewno w snach nie tkwi przepowiednia przyszłości. Tajemnice snu nurtowały ludzi od zawsze, to nie jest nic nowego. Biblia wielokrotnie wspomina o proroctwach, które przyszły we śnie. Jednak nie każdy z nas ma prorocze sny, a nawet ci, których sny mają potem określone następstwa, nie za każdym razem śnią proroctwo.

Być może sen ma też coś wspólnego z telepatią, czyli zdolnością, która drzemie w każdym z nas. Możemy wyczuwać cudze myśli, zwłaszcza jeśli są one bardzo intensywne. Sen na pewno jest odbiciem i zwielokrotnieniem naszych lęków. Zauważamy, że jeśli coś nas szczególnie martwi i nurtuje przez dłuższy czas, sny zaczynają być nieprzyjemnie, a nawet prześladujące. Coś wewnątrz nas nie daje nam spokoju i próbuje przebić się do naszej świadomości. Kiedy mamy takie dręczące i powtarzające się sny, powinniśmy sobie zadać pytanie: co się dzieje w naszym życiu? Czy jest coś, co przed sobą ukrywamy? Być może nasza podświadomość próbuje nas wyleczyć z poczucia winy, a może chce wydobyć na światło dzienne wszelkie żale.

Badania nad snem

Psychologowie od dawna prowadzą badania nad snem, a mimo to, zjawisko to ma jeszcze wiele nieodkrytych tajemnic. Na pewno można powiedzieć, że sen służy nie tylko samemu wypoczynkowi. We śnie segregujemy zdobytą wiedzę, porządkujemy ją i tak naprawdę to we śnie się uczymy. W czasie naszej codziennej aktywności w mózgu gromadzi się adenozyna, która odpowiada za uczucie senności. Jej działanie blokuje na przykład kofeina, dlatego tak często pijemy kawę, gdy chcemy powstrzymać wystąpienie uczucia senności. Na pewno też nie wszyscy ludzie potrzebują tej samej ilości snu. Jednym wystarcza kilka, inni potrzebują przynajmniej dziesięciu godzin snu, by czuć się wypoczętymi.

Badania nad snem dotyczą także tego, jak spowodować byśmy potrzebowali mniej snu, a mimo tej zmniejszonej ilości czuli się wypoczęci.

Brak snu

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje powoduje brak snu. Wydaje nam się, że to po prostu kilka lub kilkanaście „zarwanych nocy” nic nie znaczy. Tymczasem osobowość człowieka, pozbawionego snu potrafi diametralnie się zmienić. Nie tylko staje się on bardziej nerwowy i wybuchowy, ale także bardziej podatny na sugestie. W okresie „Zimnej wojny” prowadzono badania nad zaburzaniami snu. Efektem tych badań było stosowanie tortury polegającej na całkowitym pozbawianiu snu. Człowiekowi pozbawionemu snu nie tylko można zupełnie zmienić osobowość, można też doprowadzić do jego śmierci.

Rodzaje snów

Jest wiele rodzajów snów. Kiedyś mówiło się, że koszmary śnią się tylko po bardzo obfitej kolacji, a zmora jest efektem niestrawionej szynki, czy wątróbki. Dziś inaczej podchodzi się do snów, a wielu z nas doszukuje się w nich drugiego dna. Odkrywanie go często prowadzi do zainteresowania ezoteryką i psychologią. Sny dręczące, powtarzające się, wskazują na pewien problem w naszym życiu. Problem, który domaga się szybkiego rozwiązania.

Często gdy mamy tajemnicę, ukrywamy coś przed bliskimi, pojawiają się „wyrzuty sumienia”, czyli poczucie winy, pod postacią dręczących koszmarów sennych.

Są także typowe sny prorocze. Najłatwiej rozpoznać je wtedy, kiedy śniący częściej ma do czynienia ze snami tego typu i potrafi sam zweryfikować ich prawdziwość. Najczęściej sny prorocze dotyczą najbliższej przyszłość, bardzo rzadko dotyczą przyszłości odległej. Jeśli kogoś systematycznie dręczą tego samego typu sny, które napełniają niepokojem i o których nie sposób zapomnieć, najlepiej skontaktować się z psychologiem. 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *