głupota1

Czy warto walczyć z głupotą?

Głupota uprzykrzała rozsądnym ludziom życie od początku dziejów człowieka. Od początku szukano też skutecznego sposobu by zniknęła. Czy taki sposób istnieje? A w ogóle, czym jest głupota?

„Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć”, „Na głupotę lekarstwa nie ma” albo „Głupich nie sieją – sami wyrastają”, to stare i mądre powiedzenia.

Głupota nie ma jednoznacznej definicji. Każdy pojmuje ją nieco inaczej. To na pewno nie brak wiedzy, to nie to samo co niskie wykształcenie. Zjawisko to występuje zarówno u ludzi prostych, jak i wykształconych, u robotników i profesorów.

Niski poziom IQ też nie oznacza, że ktoś jest głupi. Nie możemy uznać za głupiego robotnika, który zna się na swoim fachu. Jednak niekoniecznie w naszych oczach będzie mądry elektryk, który językiem sprawdzi, czy w kablu jest prąd lub profesor medycyny, który będzie doradzał fryzjerowi jak ścina się włosy.

Czy istnieją ludzie „wszechwiedzący”?

Nie ma ludzi wszechwiedzących, specjalistów w każdej dziedzinie życia. Głupotą jest uznawać siebie za eksperta we wszystkim i z uporem forsować swoją opinię. Każdy, wcześniej czy później trafi na takiego „najmądrzejszego”. Będzie on wiedział wszystko o wszystkim, nie dopuszczając Cię do głosu. Będzie wygłaszał swoje zdanie. Nie walcz, bo nie masz szans. On i tak wie swoje.

Mówi się, że mądrzejszy ustąpi. Nie oznacza to przyjmowania opinii „głupiego” za swoją. Jest to jedynie zażegnanie nieuchronnego konfliktu, który byłby efektem dyskusji mądrego z głupim. Gdy czegoś nie możesz zmienić, zaakceptuj to jako fakt. Zignorowanie opinii rozmówcy więcej zdziała niż kłótnia z nim, która nikomu i tak nie przyniesie satysfakcji. Szkoda energii na takie spory.

Nie sądź, a nie będziesz sądzony

Największym paradoksem głupoty jest to, że często ludzie, którzy innych o nią posądzają sami także na nią cierpią. Nie rozumiejąc, łatwo oceniają innych, bezmyślnie wydają wyroki, przeceniając swoją mądrość i wiedzę. Pamiętajmy jednak, że w każdej głupocie może być ukryta jakaś mądrość, dla nas, w tym momencie, nie zrozumiała. Łatwo jest ferować wyroki, oceniać. Trudniej spróbować znaleźć w czymś logikę i sens.

Głupota wydaje się być wirusem, podobnym do grypy, który w pewnym momencie dopada każdego. U niektórych ten wirus przechodzi w fazę chronicznej choroby. Nie znika. By zwalczyć głupotę należy podejść do niej tak jak do choroby, zwalczać ją takimi lekarstwami jak: tolerancja, mądrość, cierpliwość.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *