jpg4-800x500_

Czy koloryzacja włosów może zaszkodzić?

Każdy zabieg chemiczny stosowany na włosach ingeruje w ich strukturę. Nie dotyczy to tylko koloryzacji, ale również pozostałych czynności. Nie oznacza to jednak, że kobiety są skazane na wieczne odrosty i niezadowolenie z koloru. Poznając prawdy i mity o farbowaniu włosów
i stosując się do sprawdzonych zasad, będziemy mogły cieszyć się ulubionym kolorem włosów.

Mitem jest to, że koloryzacja może spowodować wypadanie włosów. Farba czasem podrażnia skórę głowy, natomiast nie może być przyczyną wypadania włosów. Nałożony w czasie koloryzacji preparat nie wnika bowiem w głąb skóry i nie uszkadza cebulek włosowych.

Nie należy farbować włosów podczas menstruacji. Ma to związek z przemianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie. Dochodzi wówczas do spadku ilości estrogenów, przez co łuski włosowe są bardziej oporne na otwieranie i zamykanie. To w efekcie może skutkować nierównomiernym działaniem farby.

Czas działania farby jest bardzo istotny. Instrukcji należy przestrzegać ściśle według wskazań producenta. Do zmywania farby należy użyć chłodnej wody. Podczas farbowania dochodzi do rozchylenia łusek włosowych, przez które farba wnika do wnętrza włosa. Chłodna woda uszczelnia włosowe łuski, przez co kolor dłużej się na nich utrzymuje.

Kolor włosów można też zmienić tylko na kilka dni. Wystarczy użyć środka tonującego (pianki, lotiony, musy). Tonery odświeżają, uszlachetniają kolor, nadają połysk, nie pokrywają jednak siwizny. Działają delikatniej niż farby, a kolor utrzymuje się od 3 do 6 umyć włosów. W sklepach można znaleźć także pianki koloryzujące w jaskrawych barwach, które zmywają się już po 1–2 umyciach.

Przed koloryzacją powinno się zastosować szampon lub maskę oczyszczającą. Taki zabieg usunie resztki produktów do stylizacji i ułatwi barwnikowi wniknięcie w głąb włosa.

Po zabiegu koloryzującym należy zastosować odżywkę, balsam lub maskę do włosów farbowanych. Zregeneruje się w ten sposób włos i utrwali kolor. Do codziennego mycia włosów warto używać szamponu do włosów farbowanych, dzięki niemu włosy odzyskają blask, a kolor pozostanie na dłużej.

Istnieją koloryzacje, których nie należy wykonywać samodzielnie. Nie zaleca się wykonywania samodzielnych koloryzacji z użyciem rozjaśniacza. Są to trudne zabiegi wymagające fachowej wiedzy oraz mające ogromy wpływ na strukturę włosa.

fot.PublicDomainPictures

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *