womens-2333406_1280

Czy kobiety mają kryzys wieku średniego?

Czy kryzys wieku średniego, to tylko przywilej mężczyzn? Kobiety, choć zupełnie inaczej, też to przeżywają.

Nie wiem co niepokojącego we mnie widzą moi bliscy, ale ja obserwuję wśród rówieśniczek, czasem śmieszne, czasem smutne symptomy kryzysu.

Odmładzanie się na siłę

Widzicie pewnie czasem kobietę 40+, 50+ ubraną dość dziwnie. Moja kuzynka tak właśnie zmieniła swój image. Zaczęła nosić spódniczki mini, duży dekolt… wydaje się, że kopiuje styl z czasopism dla nastolatek. Dziwne to i zabawne. Jak to mówią: z tyłu liceum, z przodu muzeum. Niestety nie tylko ręce zdradzają wiek, twarz też nas zdradza, a szczególnie zmarszczki. Taka nagła zmiana sposobu ubierania się to chyba próba zatrzymania albo cofnięcia czasu o kilkanaście lat, chęć ucieczki. Kobiety zmieniają styl na młodzieżowy, a mężczyźni kupują sobie zabawki, np. motocykl. To mniej więcej ten sam etap życia.

Młodszy kochanek

Właśnie na etapie kryzysu wieku średniego tak często dochodzi do zdrad małżeńskich. Kobieta, chcąc udowodnić sobie samej, że nadal jest atrakcyjna, zaczyna spotykać się z młodszymi od siebie. Z pewnością wśród waszych znajomych zdarzyły się przypadki rozpadu małżeństwa z długoletnim stażem na tym etapie życia, albo przynajmniej głośnej zdrady. Kobieta nie zdając sobie sprawy do jakich celów jest wykorzystywana, wdaje się w romans, bez żadnej szansy na szacunek czy uczucie ze strony kochanka. Zamiast się przez to dowartościować, naraża się na ból i upokorzenie.

Żal do świata

Najbardziej zauważalny i odczuwany przez rodzinę objaw kryzysu. Od wybuchowych awantur, po zamykanie się w sobie i obrażanie na cały świat. Ze skrajności w skrajność. Rodzina odbiera to jako pierwsze objawy menopauzy, ale niekoniecznie tak jest. Przez ten etap przeszłam. Było nieciekawie i czasami głośno. Dopóki nie poukładałam sobie w głowie priorytetów i wartości, miotałam się jak w potrzasku. Czując upływ czasu, niedoceniana przez bliskich, przez partnera, musiałam odbudować swoje poczucie wartości. Musiałam zajrzeć głęboko w siebie. Odnaleźć dawne marzenia. Odnowiłam zerwane znajomości, przyjaźnie. Odnalazłam w sobie dziecko i to mi pomogło.

Kryzys wieku średniego to nie jest tylko domena mężczyzn. Także kobiety przeżywają to samo. Czasem w ciszy, czasem trochę głośniej. Kryzys wieku średniego to coś co trzeba przejść i nie można się w nim zagubić.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *