drożyzna

Co będzie droższe? Jakich podwyżek należy się spodziewać?

Coraz częściej narzekamy na ceny i nie jest to zwyczajne marudzenie. Wszystkie artykuły spożywcze są droższe. Większość podrożała nawet o 30 – 40%. Najbardziej jak do tej pory wzrosły ceny oleju, mąki, pieczywa oraz nabiału. Wciąż pojawiają się wiadomości o kolejnych podwyżkach i wygląda na to, że informacje te się sprawdzą.

Ceny owoców i warzyw

Na pewno w tym sektorze podwyżki będą. Zawsze w okresie wiosennym trzeba było więcej zapłacić za owoce i warzywa, jednak w tym roku ceny otarły się o granicę absurdy. Można tu przytoczyć przykład czereśni, za którą należało na pewnym straganie zapłacić 260 złotych za kilogram. Choć mówi się, że były to czereśnie z Maroka, a polskie będą znacznie tańsze, wiele osób obawia się bardzo wysokich cen w tym roku. Przed nami sezon na truskawki, które już wcześniej nie były nadmiernie tanie. Trudno powiedzieć jak będzie w tym roku. Wciąż można kupić w dobrych cenach polskie jabłka. Wygląda też na to, że jesień nic nie zmieni i jabłka nie będą aż tak drogie jak inne owoce.

Należy się liczyć z wyższą ceną ogórków gruntowych, co w perspektywie czasu oznacza także wyższą cenę przetworów z ogórka gruntowego. Nie powinny nas zaszokować ceny ziemniaków, choć na pewno będą one droższe niż w ubiegłym roku.

Ceny mąki i produktów wytwarzanych z mąki

Tu mówi się o sporych podwyżkach, choć cena mąki już w tej chwili jest dość wysoka. Najtaniej wciąż będzie można kupić mąkę pszenną, mocno zmieloną. Cena mąki żytniej, niezależnie od stopnia zmielenia, wzrośnie. Wzrosną też ceny mąk orkiszowych, grubo mielonych, rekomendowanych przez dietetyków.

Miłośnicy chleba bardzo mocno odczują podwyżki cen. Pieczywo wciąż będzie drożało i należy się z tym liczyć. Droższe będą też makarony oraz gotowe dania zawierające produkty mączne.

Ceny mięsa i wędlin

Tutaj także trzeba się spodziewać dalszych podwyżek, choć wydaje się, że najbardziej drastyczną już przeżyliśmy. Ceny ćwiartek z drobiu obecnie są wyższe nawet o 200%, w stosunku do cen z kwietnia tego roku. Nie wygląda na to, by drób miał powrócić do starych cen. Obecnie jest w takiej samej cenie jak dobrej jakości wieprzowina.

Ceny mięsa wołowego tradycyjnie bardzo wysokie, choć tu podwyżki nie były znaczące. Najbardziej wzrosły ceny surowego mięsa z kurczaka i surowej wieprzowiny.

Wędliny także będą droższe. Już w tej chwili ich cena jest wyższa ok 20 – 30% w stosunku do cen z kwietnia tego roku. Istotne podwyżki czekają wędliny do tej pory uznawane za „tańsze”. Ponieważ surowa wieprzowina i mięso z kurczaka mocno podrożało, wędliny wykonane z tych mięs także będą kosztować więcej.

Ceny nabiału

Tutaj wzrosty cen będą się wydawać równie drastyczne, jak w przypadku mąki i mięsa. Bardzo znacząco wzrosła cena mleka, masła, śmietany i sera. Także w tym przypadku należy przygotować się na dalsze podwyżki. Wzrosty cen w sposób szczególny dotyczą masła i mleka. Tak jak w przypadku wędlin ceny najtańszych serów wciąż będą wzrastać.

Specjaliści uprzedzają, że pod koniec tegorocznych wakacji czekają nas kolejne duże skoki cen. Nie można się na to przygotować robiąc większe zapasy. Raczej wrócimy do robienia zakupów „z kartką” i kupowania tylko tego co niezbędne.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze