karma

Karma

Karma dosłownie oznacza pracę lub działanie. Prawdziwe znaczenie tego słowa zawiera się w treści: prawo przyczyny i skutku. Słowo to stało się popularne wraz z popularnością religii wschodu. Bardzo często używamy go jednak nie wiedząc dokładnie co ono oznacza. Mówimy na przykład, że coś nam nie wyszło bo: „taka karma”. Jednak tak naprawdę słowo „karma” powinno się pojawić w naszej głowie zawsze wtedy, gdy ponosimy klęski i niepowodzenia. Jak znak zapytania: dlaczego? Co takiego zrobiliśmy w przeszłości co spowodowało, że teraz za to płacimy? Słowo „karma” powinno nauczyć odpowiedzialności za własne czyny. Jest bowiem przestrogą dla tych, którzy kroczą przez życie, nie przejmując się nikim i niczym.

Czym jest karma?

Wbrew pozorom o „karmie” mówimy zawsze, gdy obserwując czyjeś złe postępowanie komentujemy je w taki sposób: „uważaj bo wszystko zło, które wyrządzasz wraca do ciebie”. W religiach hinduistycznych wierzy się, że człowiek płaci za swoje złe uczynki w przyszłych wcieleniach. Ta „zła” karma ciągnie się za nim prze cały czas. Dlatego pojęcie rewanżu nie jest zbyt popularne. Pewne chińskie przysłowie mówi: „ jeśli ktoś cię skrzywdził nie czyń niczego, usiądź nad rzeką i czekaj aż krew twoich wrogów nią spłynie”. Osoby religijne wierzą, że ten kto wyrządza zło innym już został ukarany. Nosi ze sobą „złą karmę”, i nie może się jej tak łatwo pozbyć. „Zła karma” jest jak przekleństwo z tym, że towarzyszy człowiekowi nie tylko w tym życiu, ale także w kolejnych wcieleniach.

Z kolei „dobra karma” to zestaw dobrych uczynków, które wracają do nas po to, by uczynić nasze życie lepszym. Jest ona jak amulet ochronny, który chroni nas od wszelkiego zła. Dlatego warto być dobrym człowiekiem, bo dzięki temu każde kolejne życie w procesie reinkarnacji będzie dla nas lepsze. By zasłużyć na nagrodę należy nie tylko postępować właściwie, ale też myśleć właściwie. Wyzbyć się wszelkich złych i negatywnych myśli i odczuć. Być może właśnie dlatego wschodnie religie tak często wspierają techniki medytacji, gdzie można się wyciszyć i po prostu zapomnieć. Stając się lepszym człowiekiem teraz, budujemy dla siebie lepszą przyszłość i teraźniejszość.

Prawo przyczyny i skutku

Prawo przyczyny i skutku jakim jest karma bywa nieco bardziej realne dla nas niż piekło i niebo. One są zbyt abstrakcyjne dla wielu ludzi. W przypadku karmy człowiek, który jest zły będzie cierpiał bardzo realnie w następnym wcieleniu. Łatwo można to sobie uzmysłowić patrząc na ludzi i zwierzęta głodnych, dręczonych i bitych. Kara za złe uczynki jest dotkliwa i okrutna. W kolejnym wcieleniu osoba, która teraz źle postępuje straci wszystko co ma. Będzie musiała przebyć swoje życie w hańbie i poniżeniu, a wszystko czego dotknie rozpadnie się w pył. Nie zdoła niczego stworzyć ani też zbudować. Strach przed taką karą jest silniejszy niż strach przed karami piekielnymi, które trudno nam sobie wyobrazić. Nie wiemy czym jest wieczność w piekle, ale możemy łatwo zobaczyć czym jest siedemdziesiąt lat życia na ziemi. Czas gdy nie masz niczego, nic ci się nie udaje, zawsze wykonujesz cudze polecenia i nigdy nic nie zależy od ciebie. Nawet nie możesz wybrać kiedy umrzesz. Przecież nawet śmierć nie uchroni cię od kary, bo w kolejnych wcieleniach „zła karma” nadal będzie twoim towarzyszem.

Strach przed tak okrutną karą skutecznie zniechęca wierzących do złych czynów i niewłaściwych zachowań. Nie tyle bowiem myślą oni o nagrodzie za dobre uczynki, co lękają się tej kary, która może nie mieć końca.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *