people-2604321_1280

Trudne momenty. Jak się zachować?

Zdarzają się nam trudne sprawy do załatwienia, problemy do rozwiązania, ale też i bardzo trudne rozmowy. Każdego, wcześniej czy później, taka próba czeka. Aby odnieś sukces, do każdej takiej sytuacji należy się odpowiednio przygotować.

ZANOTUJ, BO MYŚLI BYWAJĄ ULOTNE!

Uporządkuj swoje myśli i zanotuj je. Zapisz swoje pytania i ewentualne odpowiedzi, jakie chciałbyś usłyszeć. Plan powinien wyglądać podobnie do wypracowania: wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Wstęp jest najłatwiejszy. Środek, czyli rozwinięcie jest zawsze trudne i nieprzewidywalne. Musisz w nim zawrzeć wszystkie argumenty. Zakończenie, to sukces lub porażka. To zależy czy będziesz asertywny i stanowczy, czy nie dasz się ponieść emocjom, czy z planowanej spokojnej rozmowy nie wyniknie wielka awantura.

GESTY MOGĄ NAS ZDRADZIĆ

Nic tak nas nie odkrywa, jak nieodpowiednia postawa, oczy czy drobne gesty. Podczas rozmowy, niezależnie czy siedzisz, czy stoisz, bądź wyprostowany. Nie garb się, gdyż jest to postawa ofiary, a ponadto utrudnia swobodny oddech. Nie opuszczaj głowy, ani wzroku. Jeżeli masz problem z patrzeniem rozmówcy prosto w oczy, spojrzenie skup na miejscu między brwiami lub na brodzie. Gdy pytania lub odpowiedzi stają się trudne, kieruj wzrok w bok. Dajesz sobie wtedy czas na zastanowienie przed własną wypowiedzią. Nie wykonuj nerwowych gestów, rękami czy nogami. Stukanie palcem, machanie nogami, to podstawowe objawy zdenerwowania.

JAK PRZYGOTOWAĆ SWÓJ ORGANIZM

Rozładuj emocje. W stresie nie będziesz w stanie powiedzieć tego, co zamierzasz. Nic tak nie relaksuje, jak wysiłek fizyczny. Idź na basen lub pobiegaj. Tuż przed rozmową postaraj się dotlenić. Spacer, a po nim połóż się na chwilę z nogami uniesionymi do góry. Nie pij zbyt dużo kawy. Kawa może wywołać poddenerwowanie i drgawki.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *