catwalk-1840941_1920

Ponadczasowe fasony i materiały. Koniec bylejakości w modzie

Nadchodzi koniec szybkiego i byle jakiego jedzenia oraz szybkiej i byle jakiej mody. Zakupy na „chińskich stronkach” i na wyprzedażach w galeriach handlowych, już nie będą takie popularne. Dlaczego? Może dlatego, że znudzeni jesteśmy już bylejakością, tandetą, prostotą, a zaczęliśmy szukać czegoś wyjątkowego.

Pojawia się trend, który prawdopodobnie zdominuje następnych kilka lat. Moda będzie lansowała lepsze materiały i powracała do sprawdzonych fasonów. Prawdopodobnie odzież będzie nieco droższa, ale za to zostanie z nami na dłużej i nie trzeba jej będzie wyrzucać po „pierwszym praniu”.

Czy czeka nas koniec poliestru, skóry ekologicznej, polaru i akrylu?

Poliester na pewno z nami zostanie, ale prawdopodobnie w tańszej odzieży będzie wykorzystywany jako tkanina podszewkowa. Lepsze gatunki poliestru na pewno nie znikną, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto szuka ciuchów łatwych w pielęgnacji. Wiadomo, że naturalne materiały zazwyczaj wymagają właściwego prania i starannego prasowania.

Pozycja skóry ekologicznej, akrylu i polaru także wydaje się nie być zagrożona. Na pewno jednak możemy liczyć na lepsze wykończenie, staranniejsze wykonanie i bardziej uniwersalne fasony. Można się też tu spodziewać wyższych cen, ale w zamian za to, dostaniemy odzież, która zostanie w naszych szafach dłużej niż jeden sezon.

Powrót materiałów naturalnych

Liczyć można na powrót materiałów naturalnych, choć prawdopodobnie najpopularniejsze będą te z dodatkiem „sztucznym”. Już sprawdzoną i dobrze pracującą ze sobą parą jest bawełna i elastan. Wełnę udanie dopełnia akryl i poliamid. Generalnie włókna sztuczne w połączeniu z naturalnymi i w rozsądnej dawce, będą najchętniej wykorzystywane przez producentów, i równie chętnie kupowane.

Nie da się ukryć, że tkaniny sztuczne, są o wiele łatwiejsze w pielęgnacji niż materiały naturalne. Dziś żyjemy w pośpiechu i nie za bardzo jest czas na pracę z żelazkiem lub parownicą przez kilka godzin w tygodniu. O ile więc tęsknimy za tkaninami naturalnymi i za dobrą jakością, a mamy dość „jednorazówek”, o tyle nie chcemy tracić zbyt wiele czasu na pielęgnację odzieży.

Klasyczne fasony górą

Choć na wybiegach można podziwiać bardzo wymyślne kombinacje fasonów i wzorów, czeka nas wielki powrót klasycznych krojów. Płaszcz typu dyplomatka znowu będzie na topie. To samo dotyczy ołówkowych spódnic i sukienek. Wrócą plisowania, koronka, dekolty karo i te w kształcie litery „V”. Powraca też moda na spódnice w kształcie litery A.


Choć mówi się, że to koniec mody na rurki i cygaretki, tak naprawdę spodnie tego typu jeszcze jakiś czas z nami zostaną, choć i w tym przypadku obronią się tylko takie, które zostały wykonane z tanin naturalnych.


Jeśli chodzi o spodnie, tu też wraca klasyka, czyli wysoka talia i szersze nogawki.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *