zwqwrrrr

Tradycje i zabawy na Halloween

31 października to wigilia Wszystkich Świętych czyli Halloween. Tego dnia w krajach anglosaskich urządza się huczne zabawy. „Wielkie straszenie” obejmuje przebieranie się za wszelkiej maści straszydła z makabrycznych opowieści, dzieci chodzą od domu do domu prosząc o cukierki, w ogrodach zapala się dyniowe lampiony. Do Polski ta tradycja przyszła kilka lat temu. Niektórzy zupełnie ją ignorują inni, a zwłaszcza dzieci, dobrze się bawią.

Tradycja Halloween wywodzi się z czasów Celtyckich, ale wtedy to nie było tak radosne święto. Z duchów się nie naśmiewano, ponieważ się ich obawiano. Współczesne lampiony dyniowe, to spadkobiercy lampionów Celtyckich, które jak głosi legenda były wykonane wydrążonej rzepy. Dla Celtów wigilia Wszystkich Świętych była dniem pojednania świata żywych i umarłych. Przywdziewano wtedy czarne stroje oraz maski, by nie zostać rozpoznanym przez duchy, którym składano dary. Światło lampionów miało odstraszać złe moce. Noc z 31 października na 1 listopada to noc kiedy można przekroczyć bramę świata umarłych, a duchy mogą swobodnie przeniknąć do świata żywych.

Jednymi z najstarszych obrzędów związanych z Halloween są dyniowe lampiony i przebrania. Nie wiadomo kiedy pojawiły się zabawy, w które do dziś się bawimy podczas wigilii Wszystkich Świętych.

Lampiony na Halloween

By zrobić lampion potrzebna jest duża i twarda dynia. Odkrojoną górę dyni odkładamy na bok. Wnętrze należy wydrążyć łyżką tak, by usunąć cały miąższ. Od zewnątrz, ostrym nożem wycinamy oczy, nos i usta, tak by dynia przypominała czaszkę. Do środka kiedyś wstawiało się świecę, dziś wkładamy znicz parafinowy. Zapalamy go, a samą dynię ustawiamy w ogrodzie lub na ganku.

Potrawy

Na przyjęcie w wigilię Wszystkich Świętych należy przygotować potrawy, które będą wyglądały nietypowo i kojarzyły się ze śmiercią, czarami, magią. Można upiec ciastka w kształcie kości i ozdobić je białym lukrem, czerwoną zupę z groszkiem ptysiowym i zupę gulaszową „kocioł czarownicy”.

Zabawy

Niesamowite opowieści. Jest to zabawa przeznaczona dla dorosłych i dla młodzieży. Goście częstują się budzącymi grozę opowieściami używając akcesoriów przyspieszających pracę serca u innych uczestników zabawy. Wybrana osoba, snuje opowieść. Reszta uczestników zabawy siedzi na podłodze mając zamknięte oczy. Opowiadający swobodnie przechodzi pomiędzy nimi, a opowiadając może używać zarówno dźwięków jak i innych akcesoriów by podnieś nastrój grozy. I tak gdy opowiada o tryskającej krwi może wylać na szyję jednego lub kilku uczestników zabawy parę kropli wody. Gdy opowiada o duchach może znienacka dmuchnąć w ucho lub zasyczeć jak zły duch. Najważniejszym elementem jest zaskoczenie. Warunkiem dobrej zabawy jest zaś to, żeby wszyscy goście lubili niesamowite opowieści.

Łowienie jabłek. To już typowa zabawa dla dzieci, które z miski pełnej wody, muszą zębami wyłowić jabłka. Można także powiesić jabłko na lince i zrobić konkurs jedzenia bez użycia rąk.

Pokonanie bagna. Uczestnicy dostają dwie kartki papieru i muszą pokonać określony odcinek podłogi przesuwając kartki, tak by stopy zawsze się na nich znajdowały. Wygrywa osoba, która zrobi to najszybciej i nie straci przy tym równowagi dotykając podłogi.

Wróżby na Halloween

Skok przez świecę. Zapala się dwanaście świec i ustawia je albo w rzędzie, albo w okręgu. Należy przez świece przeskoczyć. Tyle ile świec nie zgaśnie, tyle czeka na przeskakującego szczęśliwych miesięcy w następnym roku.

Orzech w ognisku. Orzech włoski należy wrzucić do ognia, jeśli pęknie z trzaskiem, osoba która go wrzuciła będzie miała powodzenie w miłości.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *