kruk

Czy kruk symbolizuje nieszczęście?

Odgłosy, które wydaje ten ptak, sposób w jaki krąży nad ziemią, czarny kolor piór, upodobanie do padliny, wszystko to niepokoiło ludzi. W starej Europie nigdy nie widziano sępów, a kruki to najwięksi latający padlinożercy. Ich stada zawsze pojawiały się nad polami bitew.

Bardzo szybko ludzie zaczęli utożsamiać kruka ze śmiercią, nieszczęściem, rozkładem. Pojawił się też strach, ponieważ jest to ptak bardzo mądry. Jeśli ciało jest zbyt płytko zakopane (tylko przykryte ziemią), kruk może rozkopać ziemię, jego mocny dziób łatwo rozrywa martwą i nieco już rozkładająca się ofiarę.

W dzisiejszych czasach kruk także nas niepokoi. Często ze względu na to, że jest taki sprytny i inteligentny, uważamy go za szkodnika. Kruki potrafią otworzyć niedomkniętą klapę śmietnika, rozerwać worek na śmieci i porozrzucać wszystko dookoła. Nie boją się ludzi i bardzo chętnie osiedlają w miastach. Tam gdzie kiedyś widywaliśmy gołębie, tam teraz osiedliły się kruki, a jeszcze do niedawna były one gatunkiem zagrożonym.

Nie każdy czarny ptak to kruk. Kruki są największe ze wszystkich krukowatych, mają bardzo mocny, długi dziób i inteligentne spojrzenie. Kiedy intensywnie o czymś myślą przechylają głowę, tak jak człowiek. Dlaczego ich nie lubimy? Dlatego, że nie ma nawet jednej legendy ani podania, w której kruk byłby w sposób jednoznaczny postacią pozytywną. Często związany jest ze śmiercią i nieszczęściem, równie często z przykrymi psikusami, niezasłużoną odmianą losu, utratą marzeń i brakiem nadziei.

Kruk w senniku

Kiedy kruk pojawia się we śnie może to oznaczać, że śniący poniesie dotkliwą stratę. Gdy śniący słyszy krakanie we śnie – to znaczy, że dopadnie go nieszczęście, kiedy widzi kruka w locie – może spodziewać się śmierci w swoim otoczeniu. Jeśli śniący przegania kruka – to znaczy, że na swojej drodze spotka oszusta.

Kruk i czarownica

Kruki były także atrybutem czarownic i szamanów. Szczególnie ci ostatni chętnie korzystali z jego pośrednictwa, przy kontaktach ze światem zmarłych. Kruk był bowiem przewodnikiem, po tym świecie. Dzięki jego obecności można było zajrzeć w przyszłość i odczytać właściwie proroctwa. Pióro kruka (jeśli wierzyć legendom) po sproszkowaniu było dodawane do wielu mikstur czarownic. Kruk był też zwiadowcą wysyłanym na poszukiwania. Wierzono, że czarownik może zamienić się w kruka. Wiele opowieści mówi też o przemienianiu ludzi w kruki. W legendach, piekło wysyłało kruka do pilnowania dusz grzeszników. Po ich śmierci ptaki zabierały dusze do piekła.

Kruk w Polsce

Mamy dość specyficzne podejście do tego ptaka ze względu na naszą literaturę. Z reguły nie lubimy go. Kruk sam w sobie jest jak najgorsza wróżba, a jego krakanie to zapowiedź nieszczęścia. Jest dla nas nie tylko symbolem śmierci, ale także symbolem straconych marzeń. Kruk zabiera szczęście. Kiedy się pojawia, boimy się, że nadeszły dla nas ciężkie czasy. Jest jak rozbite lusterko. Widząc kruki krążące nad jakimś domem, uważamy je za symbol zbliżających się kłopotów dla mieszkańców. Kiedy kruki osiedlą się na czyjejś posesji, uważamy że ludzi tam mieszkających czeka wiele trudnych lat, podczas których każdego z nich dopadnie osobiste nieszczęście. Tak jak pragniemy, by w naszym pobliżu osiedlił się bocian tak obawiamy się obecności kruka w pobliżu naszych domów.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *