symbole4

Symbole religijne i moda

Jestem katoliczką, ale też fanką mody. Nigdy nie gorszyło mnie i nie dziwiło używanie symboli religijnych w modzie. Jestem przyzwyczajona do tego, że projektanci uwielbiają symbol krzyża oraz wizerunek Matki Bożej i często te symbole wykorzystują. Jak się jednak okazało trzeba czasem myśleć o uczuciach innych, a nie tylko rozważać kwestię estetyczne. Krzyż to symbol święty, a często używa się go jakby był kolorową wstążką.

Oglądałam pokaz mody Dolce&Gabbana i byłam nim zachwycona. Wszystko mi się podobało, bo był to jeden z najlepszych pokazów na sezon wiosna/lato 2019 jaki do tej pory obejrzałam. Towarzyszyła mi osoba niespecjalnie zorientowana w tematach mody, niespecjalnie też religijna. Mój towarzysz uważa się za agnostyka. Wierzy w to czego można dowieść. Uważa, że nie ma dowodów na istnienie Boga, ale też nie znajduje się dowodów na jego nieistnienie.

W pewnym momencie pokazu na scenie pojawiła się modelka w mini spódnicy, która miała przyczepione całe mnóstwo krzyżyków i medalików w kolorze srebrnym. Szczerze mówiąc podobał mi się ten projekt. Zdziwiła mnie jednak reakcja mojego towarzysza na ten akurat projekt. Był on głęboko zaszokowany i zniesmaczony użyciem symbolu krzyża w taki sposób i dodatkowo w okolicy krocza oraz pośladków. Ponieważ ja nie dostrzegłam niestosowności takiego użycia symbolu krzyża, poprosiłam o wyjaśnienie. Okazuje się, że agnostyk choć nie znajduje dowodów na istnienie Boga, szanuje symbole związane z religiami i szanuje także osoby wierzące. Ten szacunek każe mu protestować przeciwko nadużywaniu symboli religijnych, poniżaniu ich, a także wyśmiewaniu się z cudzej wiary.

Jako katoliczka to ja powinnam protestować przeciwko używaniu symboli religijnych. Nie widzę jednak nic złego w tym, że używa ich świat mody. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że ten kto używa symbolu krzyża nie rozumie tego symbolu naprawdę. Nie rozumie, że krzyż symbolizuje życie, które nie jest pasmem sukcesów. Zwykle życie wiąże się z cierpieniem. Droga krzyżowa, męka Chrystusa i sam krzyż jest symbolem naszego życia. Ono nie jest radosne i wesołe. By przeżyć życie godnie, trzeba być bardzo silną osobą. Nie stosuję symbolu krzyża w moich stylizacjach i projektach.

Religia jest dla mnie czymś bardzo prywatnym. Myślę też, że większość katolików patrzy na symbole religijne tak ja. Dlatego o nie nie walczymy. Nie nadużywa się symboli innych religii w pop kulturze ponieważ wyznawcy innych religii są jednak znacznie bardziej agresywni niż katolicy. Używanie innych symboli religijnych poza chrześcijańskimi w pop kulturze nie jest wbrew pozorom częste. Najczęściej właśnie używa się symbolu krzyża. Zdarza się ale sporadycznie, że używa się też symbolu gwiazdy Dawida. Nie przypominam sobie bym widziała na pokazach mody symbole religijne związane z islamem.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *