skóra sucha

Pielęgnacja skóry suchej

Osoby o skórze suchej szybciej zaczynają mieć problemy ze zmarszczkami. Zmarszczki są głębokie i trudno z nimi wygrać. Jednak nie można ograniczyć się do pielęgnacji wyłącznie skóry twarzy i szyi. Osoby mające suchą skórę, powinny dbać o skórę całego ciała.

Czy masz suchą skórę?

Najbardziej widocznym symptomem suchej skóry jest uczucie napięcia i ściągnięcia, odczuwane bezpośrednio po umyciu. Sucha skóra jest bardzo cienka. Nieodpowiednio pielęgnowana staje się szorstka, skłonna do podrażnień, pękania, swędząca.

Skóra sucha jest najdelikatniejsza i najwrażliwsza ze wszystkich typów. Najłatwiej ulega przesuszeniu, odwodnieniu i podrażnieniu. Często się złuszcza i swędzi. Ten problem dotyczy całego ciała.

Dlaczego skóra jest sucha?

Za odpowiednie nawilżenie skóry odpowiadają gruczoły łojowe. Tworzy się wtedy bariera ochronna dla skóry. Gdy skóra ma małą ilość tych gruczołów, wtedy staje się sucha. Inną przyczyną suchości skóry jest obniżona zdolność magazynowania wody w naskórku.

Są dwa rodzaje skóry suchej: odtłuszczona, czyli o obniżonym poziomie sebum i odwodniona – wynik niedoboru naturalnego nawilżenia.

Właściwa pielęgnacja skóry suchej

Sucha skóra jest delikatna i wymaga bardzo delikatnej pielęgnacji. Należy wyeliminować wszystkie preparaty zawierające alkohol. Preparaty do mycia powinny mieć również właściwości nawilżające. Tego typu skóry nie można mocno pocierać, rozciągać, masować. Dlatego też nie można stosować peelingów innych niż enzymatyczne. Do pielęgnacji należy włączyć kosmetyki z alantoiną, pantenolem. Bardzo bezpieczne są preparaty apteczne z odpowiednim pH, bazujące na nienasyconych kwasach omega.

Niebezpieczne jest promieniowanie UV. Wszystkie kremy, balsamy i podkłady powinny zawierać filtr przeciwsłoneczny. W przypadku nasilenia objawów przesuszenia czy podrażnieniu, ukojenie przyniesie okład z wody termalnej.

Nawet właściwa pielęgnacja najlepszymi kosmetykami nie przyniesie oczekiwanych efektów, gdy nie zastosuje się właściwej diety. Odpowiednia ilość owoców, warzyw oraz duża ilość płynów, to jest to od czego należy zacząć.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *