zmywanie naczyn

Ekologia w domu – zmywanie naczyń

Powszechnie dostępne płyny do mycia naczyń pełne są substancji toksycznych. Niedokładne spłukanie naczyń po ich umyciu powoduje, że później to co niespłukane dostaje się do pożywienia. Sami więc faszerujemy się chemią, a przecież możemy tego uniknąć. Mam kilka pomysłów na płyn do mycia naczyń bez użycia detergentów.

Ekologiczny płyn od mycia naczyń – przepis domowy

To nie żart. Płyn do mycia naczyń można zrobić z produktów spożywczych.

Przygotuj sobie: szklankę 10% octu spirytusowego, sok z 3 cytryn, szklankę drobnoziarnistej soli i 1,5 szklanki wody. Wszystko wlej do garnka i doprowadź do wrzenia. Gdy zacznie się gotować zmniejsz gaz i gotuj, aż zgęstnieje. Trwa to ok. 15 minut. Po przestudzeniu przelej do butelki, najlepiej szklanej z dozownikiem. Tak przygotowany płyn możesz używać do trzech miesięcy. Pachnie cytrynowo i jest skuteczny, nie ma spektakularnej piany, lecz bez problemu usunie tłuszcz i brud. Sok z cytryn bardzo ładnie wybiela i dezynfekuje. Pozbędziesz się więc niechcianych bakterii.

„Kluszczanka, ziemniaczanka, ryżanka”

Wodę z gotowania makaronu, ziemniaków czy ryżu również możesz wykorzystać do mycia naczyń. Zamiast wylewać do zlewu, wlej ją do miski. Dodaj łyżkę octu, łyżkę soli i zmywaj. Oczywiście nie we wrzątku.

Wrzącą wodą z gotowania ziemniaków zalej przypalone naczynia, patelnie i dodaj trochę soli. Po jakimś czasie przypalenia same odejdą, bez konieczności szorowania. Możesz też dodać trochę sody oczyszczonej.

Nie wiem z czego to wynika, ale woda z gotowanych ziemniaków bardzo dobrze usuwa kamień z czajnika. Może to za sprawą skrobi. Wystarczy zalać i pozostawić do wystudzenia. Wnętrze czajnika błyszczy jak nowe.

Jak usunąć osad z herbaty i kawy?

Osadu z herbaty i kawy pozbędziesz się bez problemu dzięki gruboziarnistej soli. Na wilgotną gąbkę nasyp odrobinę soli i przecieraj w miejscach, gdzie jest widoczny osad. Na koniec opłucz i wysusz.

Co z tego, że gotowy płyn pięknie pachnie, mocno się pieni, usuwa tłuszcz bez żadnego problemu, skoro niszczy zdrowie i szkodzi skórze rąk. Uważam, a właściwie to sprawdziłam, że tak samo dobrze umyję naczynia ekologicznymi środkami. Przy tym oszczędzam i pieniądze i zdrowie.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *