woman-699004_1280

Alergie – jak dbać o dom.

Gdy nasze dziecko jest alergikiem zmuszeni jesteśmy walczyć z roztoczami, bakteriami. Preparaty kupne są skuteczne, ale bardzo drogie. W swojej karierze każda mama alergika testuje skuteczność zalecanych preparatów, tych gotowych, kupnych i domowych sposobów na zwalczanie roztoczy. A oto zasłyszane porady.

Podstawą skutecznego zwalczania roztoczy jest dobór odpowiednich kwiatów o właściwościach oczyszczających powietrze. Należy usunąć te bezwartościowe lub szkodliwe. Najbardziej popularne rośliny doniczkowe, które zabijają bakterie i roztocza to: paprocie, fikusy, zielistka, palmy, dracena, gerbera, wężownica i skrzydłokwiat. Warto jest tworzyć z kilku rodzajów tych kwiatów kompozycje lub ustawiać je obok siebie w każdym pomieszczeniu, gdyż każda roślina zwalcza inny rodzaj bakterii. Należy też pamiętać o utrzymaniu tych roślin w czystości.

Ekologicznym zabójcą roztoczy jest własnoręcznie przygotowana woda różana, którą po rozcieńczeniu spryskujemy pomieszczenia. Płatki róż posiadają składnik, który zabija bakterie. Tę zdolność bakteriobójczą można wykorzystać na wiele sposobów. Zbierać należy świeże, nie pryskane płatki róż wczesnym rankiem, najlepiej dzień po deszczu i zawiązać w bawełnianą sakiewkę. Sakiewkę umieszczamy w wyparzonym słoiku i zalewamy wrzątkiem. Następnego dnia zlewamy wywar do czystego, zamykanego naczynia, wyciskając resztki z sakiewki. Wodę należy zużyć w ciągu 2 tygodni, przechowując ją w lodówce lub zamrozić w woreczkach odpowiednie porcje. Wówczas zamrożony wywar możemy przechowywać nawet 8 miesięcy.

Roztocza nie lubią olejku eukaliptusowego. Umieszczamy elektryczne odświeżacze powietrza z olejkiem eukaliptusowym. Usuwamy z domu nawilżacze powietrza. Wilgotne powietrze powoduje bardzo szybkie rozmnażanie bakterii, roztoczy. Nie suszymy ubrań na grzejnikach. Pomieszczenia wietrzymy jak najczęściej to możliwe. Firanki, jeżeli są niezbędne w naszym domu, płuczemy
w wodzie z dodatkiem łyżki stołowej soli kuchennej. Firanki stają się mało przyczepne dla kurzu
i roztoczy.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *