zsjdjsdkjskjkj

Dobre i złe jedzenie

Jedzenie w moim domu było święte. Wychowano mnie w przekonaniu, że jedzenie jest ważne, że nie można do niego podchodzić lekko. Jedzenie uzdrawia lub przynosi choroby. Choć jak każde dziecko buntowałam się przeciw naukom rodziców i dziadków, z czasem zrozumiałam, że jedzenie naprawdę jest ważne. Nie jest bezsensownym dodatkiem i nie tracę czasu gotując, starannie wybierając produkty spożywcze i jedząc.

Nie lubiłam jeść. Nie smakowało mi wiele rzeczy. Tak jak i dzieciom teraz, najbardziej smakowało mi to, co smaku nie miało. Przesuszone, przypalone mięso z piersi kurczaka, lukier z ciasta, frytki i makaron. Nie lubiłam skomplikowanych kompozycji smakowych. Nie lubiłam też warzyw, poza zieloną fasolką, kukurydzą, ogórkami i groszkiem słodkim. Nie tknęłam sałatki warzywnej, majonezu i cebuli. Każdego z tych uprzedzeń musiałam się wyzbyć kiedy na serio zaczęłam przygodę z gotowaniem.

Każdy kiedyś dorasta i zmienia opinie na różne tematy. Dorastanie i zmiany to rzecz normalna, nie ma się więc czemu dziwić. Jednak wraz z dorastaniem uświadomiłam sobie, że moja rodzina zasługuje na głęboką wdzięczność, ponieważ mimo mojego uporu i bardzo zachowawczego stosunku do jedzenia, udało się jej nauczyć mnie smaku, nauczyć mnie czym jest dobre jedzenie i jak odróżnić dobre od złego.

Rzecz nie polega na tym, by zabraniać dzieciom jedzenia śmieciowego, to nic nie da. Im będzie się bardziej takiego jedzenia zabraniać, tym bardziej dziecko będzie o takim jedzeniu marzyło. Dziecko powinno iść od czasu do czasu do fast foodu, zjeść coś szybko i bez refleksji, wypić niezdrowy napój, zjeść za dużo słodyczy. Ostre zakazy i restrykcje mogą bowiem w głowie dziecka wytworzyć przekonanie, że niezdrowe jedzenie jest cudownym, zakazanym owocem i kiedy będzie można ten owoc mieć w zasięgu ręki, będzie się go jadło cały czas.

Trzeba jednak pokazywać dzieciom prawdziwe jedzenie i uczyć je smaku, gotować domowe posiłki, zabierać do dobrych restauracji, pokazywać jak różne możne być jedzenie, jak różne mogą być smaki. Uczymy dzieci wielu rzeczy, które mogą im się przydać w dorosłym życiu, często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że trzeba je nauczyć smaku, rozpoznawania wartościowego i byle jakiego jedzenia. Jest to bardzo ważna rzecz, bo jedzenie to gwarancja zdrowia i dobrego, długiego życia.

Czasem myślę, że współcześni rodzice i dziadkowie, troszczą się przede wszystkim o to, by dziecko dobrze się uczyło i w przyszłości dostało dobrze płatną pracę. Jest to jednak zaczynanie historii od środka. Jeśli dziecko będzie się dobrze odżywiało, jego ciało będzie pracowało lepiej, będzie zdrowe, będzie się rozwijać właściwie. Odpowiednio dobrana dieta może sprawić, że dziecko będzie sprawniej i szybciej myśleć, będzie osiągało większe sukcesy w nauce. Zadajcie więc sobie pytanie, czy warto nie przejmować się jedzeniem? Czy do jedzenia nie trzeba jednak podchodzić z większą odpowiedzialnością? Pokazać dziecku smaki, nauczyć je korzystać ze smaku, wybierać lepiej i dzięki tym wyborom mieć lepsze życie.

Kiedy słyszę, że rodzice będąc na wycieczce z dziećmi, w mieście słynącym z kulinarnych atrakcji, wybierają McDonald, zastanawiam się nad logiką takiego postępowania. Tym bardziej, że w ich rodzinnym mieście jest McDonald i to niejeden. Byłam upartym i trudnym dzieckiem, ale moi rodzicie i dziadkowie, zawsze zabierali mnie do dobrych restauracji. Czasem nawet do zbyt „dorosłych” restauracji. Uczyli mnie smaku. Nie zabraniami mi fast foodów i czekolady, nie było takiej reglamentacji w moim domu. Dbali jednak o to, bym poznała kuchnię dobrą, inną, nietypową. Takie wizyty uczyły mnie zresztą nie tylko smaków, ale też tego, jak należy się zachować w miejscu eleganckim. Jak prawidłowo używać sztućców, serwetek, prowadzić konwersację w trakcie posiłku. To była rozrywka ale też nauka. Nauka, którą pamiętam do dziś.

Nigdy nie musiałam uczyć się z książek dobrego zachowania, nauczono mnie tego w domu, a pochodzę ze zwyczajnej rodziny. Każdy zasługuje na to, by poznać czym są smaki, czym jest prawdziwe, dobre jedzenie. Jedzenie jest bowiem jedną z podstawowych przyjemności w naszym życiu. Warto się tym cieszyć, a cieszyć można się tylko poznając i ucząc się smaków.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *