1-1248158437Y4GI

Cytryna i limonka – podobne a jednak inne

Choć cytryna popularnością bije limonkę na głowę, ta druga zyskuje wśród Polaków coraz więcej zwolenników. Limonki i cytryny są tak do siebie podobne, że traktujemy je jak produkty posiadające te same wartości odżywcze, lecz, choć oba te cytrusy pochodzą z jednej rodziny, różnią się między sobą.

Cytryna od stuleci uchodzi za symbol zdrowia. W zasadzie nie zmieniło się to do dnia dzisiejszego. Wciąż kojarzy się z dobrą kondycją, krzepą, odpornością. Niektórym z nas trudno nawet wyobrazić sobie herbatę bez soku z cytryny. Taki napój dodaje energii i chroni przed infekcjami górnych
i dolnych dróg oddechowych oraz pobudza apetyt.

Cytryna zawiera witaminę A, C, PP oraz witaminy z grupy B. Sok i miąższ z jednej 100-gramowej cytryny dostarcza 70 mg witaminy C, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie organizmu dorosłego człowieka. Oprócz witamin w cytrynie znajdziemy także: potas, wapń, magnez, fosfor, cynk.

Porównując wartości odżywcze cytryny i limonki trzeba zauważyć, że owoce te są bardzo do siebie podobne. Podobne też jest ich działanie pro zdrowotne. Są bogate w witaminę C, która jest niezbędna do zachowania silnego systemu immunologicznego. Cytryny zawierają nieco większe ilości potasu niż limonki. Limonki wyróżniają się za to większą ilością witaminy A, co może mieć korzystne znaczenie między innymi dla wzroku oraz skóry i paznokci. Oba cytrusy od wieków cenione są za właściwości dezynfekcyjne oraz zawartość antyoksydantów, a także posiadają substancje zmniejszające ryzyko zachorowania na raka żołądka, piersi, płuc i okrężnicy.

Sok bogaty w kwas cytrynowy stanowi dodatek do maseczek kosmetycznych, płukanek do włosów, kremów wybielających, czy perfum. Soku z cytryny zmieszanego z gliceryną używa się do pielęgnacji dłoni i twarzy oraz do usuwania piegów. Jest też bardzo skutecznym środkiem na pozbycie się wszelkich plam po wodzie, zacieków i smug.

W Polsce popularnością limonka wciąż ustępuje miejsca swojej żółtej kuzynce. Być może dzieje się tak dlatego, że aby uzyskać tyle soku ile otrzymamy z dwóch cytryn musimy wycisnąć trzy lub cztery limonki. Cytryny wolniej się psują, natomiast limonki mają nieco łagodniejszy smak. To właśnie dla tego smaku coraz więcej kucharzy sięga właśnie po limonkę, rezygnując z cytryny.

Fot.PublicDomainPictures

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *