woman-1373715159Fph

Menopauza

Menopauza często uznawana jest za to samo co klimakterium, czy przekwitanie. To błąd. Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Przekwitanie to okres zaczynający się na kilka lat przed menopauzą i po niej. To wtedy zachodzą w organizmie kobiety gwałtowne zmiany. U większości ten trudny czas zaczyna się między 45 a 47 rokiem życia.

Dolegliwości związane z klimakterium odczuwa co druga kobieta i u każdej są inne. Uderzenia gorąca, dreszcze i zimny pot, to najczęstsze z nich. Pojawiają się także problemy natury psychicznej: zmienność nastrojów, bezsenność, lęki i depresje, drażliwość, zaburzenia koncentracji i pamięci. Bardzo nieprzyjemne w okresie przekwitania mogą być objawy ze strony układu moczowo – płciowego, takie jak: zapalenie i suchość pochwy, bolesność podczas współżycia, zaburzenia w oddawaniu moczu. Wszystko to spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi.

Jeżeli nie chcemy skorzystać z hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) możemy zmienić styl życia i wprowadzić dietę, która złagodzi niektóre z wymienionych dolegliwości.

Warto wypróbować herbatkę z koniczyny łąkowej, która zawiera fitoestrogeny. Łagodzi ona uderzenia gorąca.

Niektóre rośliny zawierają izoflawony – działające jak estrogen (hormon żeński, odpowiadający za prawidłowe funkcjonowanie kobiecego organizmu). Zawiera je na przykład soja. Aby zmniejszyć utratę masy kostnej i obniżyć poziom cholesterolu, powinno się włączyć ją do codziennej diety. Innym źródłem estrogenu jest siemię lniane. Dodajmy je do sałatek, płatków śniadaniowych, mielone siemię możemy też zjadać w postaci papki.

Na objawy przekwitania doskonały będzie także wyciąg z granatów – dodaje witalności, dobroczynnie wpływa na serce, zawiera także składnik działający podobnie jak estrogen.

Mało znana roślina – pluskwica groniasta, łagodzi takie objawy jak uderzenia gorąca, bezsenność, depresje, suchość pochwy. Warto sięgnąć po suplement zawierający wyciąg z tej rośliny. Nie jest dostępna w postaci suszu, herbatki.

Właściwy poziom progesteronu, który znacznie spada w czasie menopauzy, utrzymamy dzięki roślinie o nazwie niepokalanek pospolity. Nasze babcie otrzymywały od słynnych zielarek taką herbatkę aby złagodzić objawy menopauzy. Pamiętać też należy, że witamina E łagodzi uderzenia gorąca, suchość pochwy i nocne pocenie. Chroni również zmęczone serce. Najwięcej jej znajdziemy w pestkach dyni, migdałach, orzechach laskowych, nasionach słonecznika. Imbir, dzika róża, żeń-szeń, seler, koper i pietruszka pomogą utrzymać właściwy poziom hormonów.

Badania wykazały, że bezsenność i uderzenia gorąca złagodzi akupunktura. Bardzo pozytywnie zadziałają ćwiczenia, czy to siłowe, czy też aerobowe. 3 godziny tygodniowo to minimum, żeby ochronić serce, zapobiec osteoporozie, zlikwidować uderzenia gorąca.

Bardzo ważne jest by unikać żywności zawierającej konserwanty. Ruch, dieta i pogoda ducha, to najlepsza recepta na przekwitanie.

fot. PublicDomainPictures

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *