sad-man

Czy łatwo jest zerwać z nałogiem?

Nałóg, uzależnienie dotyczy każdego z nas. Każdy ma jakiś swój własny: kawa, alkohol, papierosy, narkotyki, gry, praca… Wymieniać można bez końca. Każdy z nich, na swój sposób jest uciążliwy, jeżeli nie dla nas to dla naszych bliskich. Oddając się nałogowi, zaniedbujemy inne, ważne, bardzo ważne sfery życia. Przez nałogi rozpadają się rodziny, dochodzi do przestępstw. Jak z nim zerwać? Na pewno nie jest łatwo.

Nieważne od czego jesteśmy uzależnieni. Ważne i podstawowe jest przyznanie się przed samym sobą, że nie radzimy sobie z problemem. Gdy wiesz, że masz problem i chcesz, tak szczerze i bez przymusu z tym skończyć, to już pół sukcesu. To pierwszy krok w podjęciu próby zerwania z nałogiem. Następnie porozmawiaj z partnerem lub inną najbliższą Ci osobą. Poproś o pomoc i wsparcie w swojej walce.

W zależności od rodzaju nałogu poszukaj informacji na ten temat w Internecie, czasopismach. Znajdziesz tam ludzi takich jak ty, którzy też szukali sposobu wyleczenia się z nałogu. Na blogu, forum, gdzie każdy jest anonimowy, bez skrępowania możesz z siebie wszystko wyrzucić. Rozmówcy, po takich samych przejściach jak ty, zrozumieją cię, wysłuchają i doradzą. Będą prawdziwym wsparciem.

Jeżeli problem jest poważny a nałóg silny, musisz skorzystać z pomocy specjalistów. W każdym miasteczku, gminie znajdziesz punkty konsultacyjne, poradnie leczenia uzależnień. Psycholog, psychiatra, terapeuta pomogą ci wyjść z nałogu. O ile walkę z uzależnieniem od kawy czy czekolady a nawet papierosów możesz podjąć na własną rękę, o tyle hazard, narkomania, alkoholizm wymagają konsultacji i fachowej terapii.

Silna wola i chęć, wsparcie bliskich, terapia to tylko pewien etap w walce z nałogami. Bardzo ważne jest jeszcze coś. Zajmij czymś głowę, ręce, czas. Znajdź sobie jakieś hobby, uprawiaj sport. Wysiłek fizyczny pozwoli spalić nadmiar energii, rozładuje emocje, i te dobre i te złe. Odciągnie myśli od głodu, od powrotu do nałogu. Ponadto unikaj towarzystwa patogennego. Odizoluj się od fałszywych przyjaciół. Utrzymuj kontakt ze znajomymi, którzy wspierali Cię w tym trudnym czasie wychodzenia z nałogu.

Uwierz w siebie. Wszystko jest możliwe. Trudne, bardzo trudne ale możliwe. Na pewno zdarzą się kryzysy, trudne dni ale, gdy je przetrwasz to będzie początek lepszego życia.

fot.PublicDomainPictures

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *