!!3445

Jak kupować warzywa?

Kupowanie świeżych warzyw to wcale nie jest taka prosta sprawa. Nigdy nie mamy pewności czy kupujemy warzywa zdrowe, czy też nafaszerowane pestycydami.

Do niedawna istniało przekonanie, że kupując na małym targu, bazarku, od rolnika, który przyjeżdża tam codziennie, nabywamy warzywa zdrowe. Jednak dzisiejsze realia są takie, że większość sprzedawców zaopatruje się na tzw. giełdzie, tam zaś towar pochodzi z różnych źródeł i różnych krajów.

Zarówno warzywa, jak i owoce z certyfikowanych upraw można kupić w wielu miejscach. Są one jednak bardzo drogie. Dobrym do zakupu zdrowych warzyw miejscem, są lokalne sklepy specjalizujące się w produktach ekologicznych czy targi żywności ekologicznej.

Od niedawna bardzo popularne stały się także zakupy przez Internet. Dotyczy to również żywności ekologicznej. Bez problemu można znaleźć oferty producentów żywności eko, którzy sami są dystrybutorami swoich produktów. Producenci żywności ekologicznej, przed rozpoczęciem współpracy z odbiorcami, chętnie zapraszają do swojego gospodarstwa przyszłych, potencjalnych klientów. Przygotowują swoje produkty do prezentacji i degustacji. Niczego nie ukrywają. Informacje o tego typu prezentacjach także można znaleźć przez Internet.

Jeżeli jednak nie masz możliwości zaopatrzenia się w żywność ekologiczną lub uważasz, że jest ona zbyt droga, wybierając warzywa stosuj się do pewnych zasad, które zminimalizują ryzyko kupna złego produktu:

  1. Wybieraj warzywa krajowe i sezonowe. Wtedy produkty są tańsze i masz gwarancję świeżości.
  2. Samodzielnie przygotowuj mrożonki i przetwory, które w zimie będą smakowały lepiej niż w sezonie. Mrożonki zachowują wartości odżywcze świeżych warzyw.
  3. Wybierając produkty zwracaj uwagę na ich wygląd. Marchew, pietruszka czy burak bez dużej ilości pestycydów nie będzie idealnie gładki, z lśniącą skórką. Im bardziej idealny wygląd warzywa tym więcej w nim chemii.
  4. Powąchaj warzywo. To nie wstyd, a wrażliwy nos wyczuje zarówno środki chemiczne, nadmiar sztucznych nawozów, jak i ewentualną pleść. Pleśń to efekt nieodpowiednich warunków przechowywania warzyw i jednocześnie trucizna.
  5. Zwróć uwagę, czy warzywa nie gniją lub nie są zbyt lekkie, przywiędnięte. Takie produkty nie są ani smaczne, ani też pożyteczne dla naszego zdrowia. Brązowe włókna liści warzyw świadczą o dużej ilości użytych pestycydów.

fot.PublicDomainPictures

Jedna odpowiedź

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *