candles-1891195_1280

Magia świec na wigilijnym stole

Wigilia Bożego Narodzenia to także święto przesilenia zimowego. Od tego dnia dzień staje się dłuższy. Dawniej było to święto zwycięstwa słońca nad mrokiem. Wigilia to także dzień związany ze świecami. Symbolizują one oczyszczenie (bo ogień oczyszcza) i zawarcie przymierza z Bogiem.

Na wigilijnym stole oprócz świec nie brakuje innych detali, które są związane z magią sympatyczną. 12 potraw, sianko pod obrusem czy dodatkowe nakrycie – to wszystko ma swoje znaczenie. Przesądy mówią, że w dniu Wigilii nie należy niczego, nikomu pożyczać. Jeśli pierwszy złoży ci życzenia mężczyzna to zapewni ci szczęście. Jeśli pierwszym gościem, jaki pojawi się w twoim domu tego dnia również będzie mężczyzna to przyniesie ze sobą szczęście. Co bardziej zapobiegliwi i przesądni ludzie umawiają się tego dnia ze sobą, że jakiś mężczyzna z ich domu odwiedzi drugą stronę układu jako pierwszy, zapewniając w ten sposób szczęście. To coś jak gra z losem – oszukać przeznaczenie.

Dziś nie wyobrażamy sobie stołu wigilijnego bez świec. Świece zapewniają romantyczny nastrój podczas kolacji wigilijnej. Mają jednak także znaczenie w magii sympatycznej. Przede wszystkim liczy się tu kolor świec. Tradycyjnie z Wigilią związane są świece czerwone, białe, złote i zielone. Świece w czerwonym kolorze przypisane są domowi i domowemu mirowi. Zapewniają miłość i zrozumienie w rodzinie. Mają symbolizować więzi miłości. Czerwone świece zapalamy, gdy chcemy wzmocnić wszelkie dobre uczucia i więzi rodzinne. Świece zielone mogą się w pierwszej chwili kojarzyć z kolorem choinki (dziś nawet często są produkowane w kształcie choinek), ale tak naprawdę zieleń odpowiada za nadzieję. W rytuałach ze świecami bardzo często występują świece zielone, jako dodatek do pozostałych. Zieleń jest symbolem nadziei na powodzenie, szczęście i zdrowie. Wzmacnia nasze pragnienie osiągnięcia celu, skłania myśli w stronę spraw przyjemnych.

Bardzo często na naszych wigilijnych stołach pojawiają się świece złote. I tak dla jednych jest to nawiązanie do darów trzech króli, dla innych jest to kolejny element magii sympatycznej. Złoty i żółty kolor świec odpowiada za wszelkie sprawy finansowe. Za bezpieczeństwo materialne domu i rodziny. Kolejnym kolorem świec, który często pojawia się na naszych stołach jest biel. Świeca biała odpowiada za duchowość, bo sprawy ducha są tak samo istotne jak sprawy ciała. Nawet jeśli będziemy mieli pieniądze i rodzinną harmonię, nie będziemy szczęśliwi w pełni bez równowagi, która jest potrzebna naszemu duchowi. A on potrzebuje wiary w istotę wyższą, w coś potężniejszego niż człowiek, coś trwalszego i mądrzejszego.

Kolacja przy wigilijnym stole przy balasku świec, jest więc także pewnym rytuałem. Czasem zapominamy, że wiele religii obchodzi swoje święta w tym samym czasie, że w takim samym czasie obchodziły swoje ceremonie ludy, które już dawno zniknęły i które znamy tylko z kart historii. Czasem zapominamy, że jesteśmy częścią jakiegoś planu, w którym wszystkie elementy mają swoje miejsce. Magia świec to element dawnych wierzeń, który ewoluował i nawet jeśli nie wierzymy w moc czerwonej, złotej, białej, czy zielonej świecy, to właśnie te kolory wybieramy najczęściej na wigilijny stół.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *