Jesień, a wraz z nią chandra, apatia i przemęczenie. Czy można z tym walczyć? Jakie mogą być przyczyny i w ogóle co to jest przemęczenie?
Przemęczenie?
Przemęczenie, to uczucie ciągłego zmęczenia, braku energii życiowej i wypalenia. Przemęczenie powoduje, że problemem staje się wykonywanie zwykłych, codziennych czynności. Odczucia są nieadekwatne do sytuacji, motywacja jest niska, a często też, w ślad za spadkiem nastroju, obniża się popęd seksualny.
Jest wiele przyczyn uczucia przemęczenia. Mogą to być przyczyny organiczne: choroby, zaburzenie gospodarki hormonalnej, niedobór witamin i minerałów, uzależnienia od alkoholu lub narkotyków, mieszkanie lub praca w dusznym pomieszczeniu i wiele innych.
Wśród zaburzeń emocjonalnych, doprowadzających do przemęczenia należy wymienić: nadmiar obowiązków, nudę, zmiany życiowe (rozwód, przejście na emeryturę, podejmowanie ważnych decyzji), depresję lub lęk.
Jak walczyć z przemęczeniem?
Chcąc podjąć walkę z przemęczeniem należy zacząć od ustalenia przyczyn. Jeżeli nie stwierdzono żadnej choroby, wymagającej podjęcia terapii farmakologicznej, możemy pomóc sobie sami. Oto kilka sprawdzonych sposobów zwalczenia przemęczenia:
- Lepiej się odżywiaj. Jedzenie w nadmiarze i nadmierne ograniczanie jedzenia są w równym stopniu szkodliwe dla Twojego organizmu. Ogranicz cukier, jedz pokarmy bogate w żelazo, pieczywo pełnoziarniste, owoce i warzywa.
- Więcej ćwicz. Wysiłek fizyczny wzbogaci Cię w energię i uspokoi, szczególnie, jeśli całe dnie spędzasz w pracy. Gdy czujesz zmęczenie, idź na spacer. To pomaga.
-Przebywaj w pomieszczeniach wietrzonych. Odpoczywaj w chłodnym, suchym pomieszczeniu. Pij dużo wody mineralnej.
- Odpoczywaj. Dobry sen w nocy zapewni Ci znacznie lepsze samopoczucie. Jeśli potrzebujesz, rób sobie drzemkę w ciągu dnia.
- Zmień swoje przyzwyczajenia. Postaraj się robić coś nowego i interesującego w ciągu dnia. Zwalcz nudę i monotonię.
Przemęczenie nie jest objawem lecz skutkiem. Skutkiem choroby, nieodpowiedniej diety lub złej organizacji dnia. Uczucie to uniemożliwia nam czerpanie radości z życia codziennego. Dlatego też, tak ważne jest wyjście z tego stanu. Stanu apatii i zawieszenia. Wystarczy dobry plan i wszystko powinno wrócić do normy.
Add a Comment