zdrowie

Babci sposoby na przeziębienie

W tym roku zimowa aura jest szczególnie nieprzyjemna. Wahania temperatur sprawiają się nie wiadomo jak uniknąć choroby, a przecież przeziębienie zlekceważone, może się rozwinąć w coś poważniejszego.  Kiedy dopada choroba nie musimy od razu biec do apteki i wydawać majątku na reklamowane leki. Można przecież skorzystać z porad naszych babć.

Sposoby na katar?

Na katar bardzo skuteczne jest moczenie nóg w wywarze z gorczycy. 1 szklankę białej gorczycy gotujemy ok. 10 minut w dowolnej ilości wody, po czym odcedzamy. Wywar wlewamy do dość gorącej wody ale uważać trzeba, żeby się nie poparzyć. W takim roztworze moczymy nogi aż poczujemy, że woda jest już chłodna. Później ciepłe skarpetki na nogi i pod kołdrę. Gorczycę można zastąpić musztardą francuską.

Sposoby na przeziębienie

Z dzieciństwa może pamiętacie kompot ugotowany z suchych łodyg malin. Połamane na drobno suche łodygi malin gotuje się ok.15 minut. Odcedzony, posłodzony do smaku „kompot”(może być użyty miód pszczeli) i pity jak najgorętszy, ma właściwości napotne. Trzydniowa kuracja rano, w południe i na noc zwalcza nawet bardzo silne przeziębienie.

Na wszystkie objawy przeziębienia i grypy nieodzowny był zawsze i jest rosół z prawdziwej kury, z jak największą ilością warzyw i ziół. Warzywa dostarczają witamin, białko mięsa drobiowego – energii, niezbędnej do zwalczania wirusów, wysoka temperatura napoju działa rozgrzewająco a ponadto sam w sobie nawadnia i odżywia nasz osłabiony organizm. I przy tym jest lekkostrawny i smaczny.

Syrop z cebuli na kaszel

Kto pamięta jeszcze smak i zapach syropu cebulowego przygotowywanego w domu, nie tego z apteki? Na kaszel działa cuda. Drobno pokrojoną cebulę zasypujemy cukrem i pozostawiamy w ciepłym miejscu pod przykrycie. Kiedyś przygotowywano go w metalowym kubeczku na węglowej kuchni. Dwie, trzy łyżki syropu przez kilka dni trzy razy dziennie i po kaszlu. Co prawda oddech nieprzyjemny ale lek skuteczny. Jednak, gdy nie znosimy zapachu cebuli, tak samo można przygotować syrop z czerwonego buraka. Efekt podobny.

Sposoby na ból gardła

W leczeniu bólu gardła przygotujmy sobie płukankę z szałwii lub rumianku. Płukanie gardła takim wywarem nawilża i łagodzi przekrwione i obolałe błony śluzowe.

Korzystajmy z tych rad a zaoszczędzone pieniądze wydamy na coś fajnego, gdy już wyzdrowiejemy.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *