watermelon-2144111_1280

Arbuz czy ogórek?

Porównanie może wydać się dziwne. Arbuz w zestawieniu z ogórkiem. Łączy je jednak więcej niż może się nam wydawać.

WADY I ZALETY

Arbuz dostarcza nam sporą ilość witaminy C. W 90% składa się z wody. Owoc ten zawiera także magnez, potas i wapń. Jest niskokaloryczny. 100g arbuza to tylko 30 kcal, ale kto zjada tylko 100gram? Średni kawałek arbuza waży ok. 350g, a zjeść potrafimy kilka kawałków. To już daje nam kaloryczność porządnego obiadu. Poza tym arbuz zawiera sporo fruktozy – cukru prostego, który bardzo szybko wchłania się do organizmu. Przez to, choć arbuz sam w sobie nie jest tuczący, to po jego zjedzeniu wzrasta apetyt i zbyt łatwo sięgamy po kolejne słodkości.

Ogórki, to również głównie woda. Stanowi ona aż 96% ich składu. Ogórki nie posiadają zbyt wiele wartości odżywczych. W niewielkich ilościach występują w nich witamina A, C, K, sole mineralne: potas, magnez, siarka, mangan i fosfor. W 100g ogórków jest tylko 12 kalorii, co czyni je nietuczącymi. Bardzo dobrze gaszą pragnienie i orzeźwiają w upalne dni.  Stanowią smaczną i nietuczącą przekąskę.

CO ZA DUŻO, TO NIE ZDROWO

Arbuz może być zamiennikiem czegoś słodkiego, podwieczorkiem. Ze względu na sporą zawartość cukru nie należy przesadzać z ilością, bo cała dieta odchudzająca spełznie na niczym.

Wydawałoby się, że bezkarnie i do woli możemy objadać się świeżymi ogórkami. I tu też umiar jest wskazany. Nie ze względu na jego kaloryczność, bo kalorii w nich prawie nie ma. Świeże ogórki są ciężkostrawne i nadmiar może być przyczyną rozstroju żołądka.

W tym porównaniu nie chodzi o dyskwalifikację któregoś produktu. Sezon na świeże ogórki i arbuzy jest dosyć krótki i warto z niego skorzystać. Korzystajmy, ale z umiarem, by nie stracić więcej niż zyskujemy.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *