andrzejki

Andrzejkowe tradycje i wróżby

Andrzejki to czas kiedy należy sobie wróżyć na temat miłości i małżeństwa. W Szkocji, dzień świętego Andrzeja obchodzony jest bardzo hucznie i wesoło, u nas jest to także dzień zabaw, ostatni taki dzień przed Adwentem. Tak naprawdę wieczorem wróżb jest wigilia świętego Andrzeja, to jest noc z 29 listopada na 30 listopada.

Dziś w Polsce Andrzejki świętuje się tak jak w Szkocji. Jest to święto podczas, którego dużo jemy, pijemy, a wróżby są tylko elementem folkloru, który pozostał z dawnych czasów. Najczęściej wybieramy wróżbę z wosku.

Wróżenie z wosku

Do tej wróżby potrzebny jest wosk, klucz z szerokim „uszkiem” i miseczka z wodą.
„Uszko” klucza symbolizuje otwarcie bramy czasu, która pozwala zajrzeć nam w przyszłość. Kiedyś wykorzystywano do wróżb klucze lub repliki kluczy kościelnych, dziś można kupić cały zestaw andrzejkowy do lania wosku lub wykorzystać stary klucz z dużym uchem. Tak naprawdę może to być też jakikolwiek przedmiot mający szeroki, okrągły otwór (bramę czasu).

Przez owalny otwór wlewamy ciepły wosk na wodę. Kształt, który utworzy się na niej z kolejnych warstw, szybko tężejącego wosku, może nam zdradzić, jaka czeka na nas przyszłość. Interpretacja kształtu jest nieco trudna, dlatego należy użyć wyobraźni. Jeśli odkryjemy kształt zwierzęcia, by dowiedzieć się, co ma dla nas los, wystarczy sprawdzić, jakie cechy ma to zwierzę.

Żółw

– jest powolny, ale długowieczny i zawsze dociera do celu. To oznacza, że na wszystko w swoim życiu będziemy musieli solidnie zapracować, ale w końcu zawsze osiągniemy cel.

Motyl

– oznacza wielkie i spektakularne sukcesy, ale krótkotrwale, przestrzega też przed życiem z dnia na dzień i brakiem troski o przyszłość.

Anioł

– może znaczyć, że na tym etapie życia jesteśmy pod szczególną opieką.

Chmury

– oznaczają naturę marzyciela, podatność na zranienie, człowieka, który często nie dostrzega rzeczywistości. Jest to też porada, by zacząć zauważać świat, który nas otacza i zainteresować się swoją przyszłością.

Dom

– może oznaczać rzeczywisty dom, rodzinę i wszystko, co z nią związane lub symbolizować nasze marzenia, jeśli największym z nich jest założenie rodziny. Ten kształt zwraca uwagę nie tylko na to co jest dla nas najważniejsze, ale także daje sygnał, że do tego aspektu życia powinniśmy podejść wyjątkowo poważnie.

Koty lub psy

– te zwierzęta ostrzegają przed kierowaniem się wyłącznie intuicją i nastrojem, zalecają przemyślenie każdego problemu. Jeśli taki symbol uleje się osobie niezamężnej, oznacza to, że pisane są jej rozczarowania, o ile nie podejdzie logicznie do wyboru partnera.

Gwiazdy

– ulanie kształtu gwiazdy symbolizuje przyjście do naszego życia szczęścia związanego z bogactwem, majątkiem, posiadaniem.

Ptaki

– są symbolem wolności, duszy, która nie znosi skrępowania, ostrzegają jednak przed lekkomyślnością i brakiem troski o przyszłość.

Góry

– kształt ten oznacza siłę woli i determinację w dążeniu do celu.

Inne wróżby

Poza laniem wosku są też inne wróżby andrzejkowe, czasem trochę zapominane. Jedna z nich dotyczy nocy z 29 na 30 listopada. Panny powinny na kartkach wypisać różne imiona męskie, a kartki włożyć pod poduszkę. Rano po przebudzeniu sięgnąć pod nią i wybrać jedną kartkę. Imię na kartce będzie imieniem przyszłego męża. Pamiętajmy przecież, że dawniej andrzejkowe wróżby dotyczyły zwłaszcza zamążpójścia i związków.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *