zgfgdfgdfg

Abelard i Heloiza

Abelard i Heloiza to para średniowiecznych kochanków, których połączyły wspólne zainteresowania: wiedza, nauka, filozofia, medycyna i… czysta magia.

W Średniowieczu nie dzielono nauki na tą właściwą i tą złą, a astrologia była częścią nauki. Tak jak fizyka, chemia i biologia. Abelard był prawdziwym naukowcem, człowiekiem o otwartym umyśle oraz niezwykłej charyzmie. Jego wykłady przyciągały tłumy uczniów, a wśród nich znalazła się także kobieta – Heloiza. W tamtych czasach zainteresowanie nauką u kobiet było dość rzadkie. Heloiza miała jednak wspaniały umysł i pragnęła wiedzy. Równie inteligentna, jak Abelard, równie błyskotliwa i charyzmatyczna, szybko przyciągnęła jego uwagę. Miłość jaka zrodziła się pomiędzy nimi, była bardzo silna, namiętna i… niebezpieczna.

Rodzina Heloizy miała zupełnie inne plany, co do przyszłości dziewczyny, nie zamierzając pozwolić jej na związek z kimś takim jak Abelard. Kiedy okazało się, że owocem zakazanego związku będzie dziecko, wuj Heloizy, wynajął oprawców i nakazał im okaleczenie oraz pozbawienie męskości Abelarda. To nie złamało kochanków i nie zabiło ich miłości. Wiedzieli jednak, że nie mogą być razem, ponieważ rodzina dziewczyny jest gotowa zabić Abelarda. Kochankowie schronili się więc w klasztorach, gdzie przebywali do końca swojego życia. Całe życie korespondowali też ze sobą, a świadectwo ich miłości przetrwało w listach.

Horoskop Abelarda i Heloizy

Nie zachował się żaden spisany horoskop średniowiecznych kochanków, lecz w jednym z przekazów jest mowa o tym, że Abelard kilka lat przed poznaniem Heloizy zlecił stworzenie dla siebie horoskopu. Horoskop przewidział nie tylko wielką miłość, ale też brutalny czyn wuja Heloizy. Prawdopodobnie Abelard nie wierzył w horoskopy tak mocno jak w miłość. Miłość jest bowiem najsilniejszym narkotykiem i nawet współcześni naukowcy nie wynaleźli niczego lepszego niż ona.

W XIX wieku najsłynniejsi kochankowie średniowiecza znów spoczęli obok siebie we wspólnym grobowcu na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *