Czy medycyny estetycznej trzeba się bać?

Jeszcze kilkanaście lat temu temat operacji plastycznych był tematem tabu. Jeżeli już ktoś się na taki zabieg zdecydował, trzymał swoją decyzję w tajemnicy.

Jeszcze kilkanaście lat temu temat operacji plastycznych był tematem tabu. Jeżeli już ktoś się na taki zabieg zdecydował, trzymał swoją decyzję w tajemnicy. Zwykły szary człowiek, poddający się zabiegom medycyny estetycznej uznawany był za snoba, ślepo podążającego za modą, naśladującego celebrytów, aktorów i inne sławy. Dzisiaj medycyna estetyczna stanowi część naszej kultury. Stała się powszechna i coraz tańsza. Rozmowa o ewentualnym zabiegu nie jest już skrzętnie skrywaną tajemnicą.

Sam termin „chirurgia plastyczna” oznacza z łaciny „do formy” i nie musi oznaczać, jak to się utarło, tylko poprawiania urody.

Profesjonalne kliniki i gabinety medycyny estetyczne gro zabiegów wykonują w celu przywrócenia normalnego wyglądu twarzy i ciała. Leczą nie tylko ciało ale i duszę. A co za tym idzie, powrotu do funkcjonowania w środowisku. Dzisiaj to są profesjonalni lekarze, którzy za motto życiowe stawiają sobie słowa przysięgi lekarskiej.

Mimo to, nadal bez problemu akceptujemy korekcję zajęczego podniebienia, odstających uszu, usunięcie deformacji twarzy i ciała, blizn, a z przymrużeniem oka podchodzimy do pozostałych, typowo estetycznych zabiegów.

Czy jest to słuszne? Nie do końca. Dla osób nieakceptujących swojego wyglądu często zabieg plastyczny jest po prostu wyleczeniem z kompleksów i wyjściem z cienia. Jest to problem, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Zbyt małe piersi albo ich całkowity brak zabija kobiecość. Nie każdej kobiecie wystarczy dobry push-up, aby czuć się dobrze we własnym ciele. Lifting twarzy może przywrócić wiarę w siebie, bo czujemy się młodsze i atrakcyjniejsze.  Odsysanie tłuszczu może zmotywować do diety, aktywności fizycznej i zmiany trybu życia na zdrowszy. Czy to nie są zalety medycyny estetycznej?

Każdy zabieg plastyczny poprzedzany jest szczegółowymi badaniami laboratoryjnymi i psychologicznymi. W profesjonalnej klinice lekarz nie kładzie pacjenta na stół spełniając jego koncert życzeń. Na początku wyklucza wszelkie zagrożenia, eliminuje uzależnienia od operacji, przedstawia pacjentom wszelkie za i przeciw. Gdy, zarówno pacjent, jak i lekarz, uzna zabieg za bezpieczny i potrzeby, zapada decyzja.

W dobie Internetu, portali społecznościowych istnienie możliwość zasięgnięcia opinii o danej klinice i konkretnym lekarzu. Mimo ogromnego postępu w rozwoju tej gałęzi medycyny, warto posiłkować się wrażenia pacjentów, którzy raczej nie udzielą sztucznej rekomendacji. Prędzej skrytykują niż pochwalą. Liczne głosy krytyki pod adresem danego gabinetu, powinny zaniepokoić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.