Nałęczów

Woda z nałęczowskich źródeł, dzięki dużej zawartości magnezu, znakomicie uzupełnia gospodarkę mineralną organizmu, łagodzi stres. Specyficzny mikroklimat obniża ciśnienie i jest bardzo korzystny w rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych.

Nałęczów to najbardziej znane Polskie uzdrowisko, w którym leczy się choroby układu krążenia oraz prowadzi rehabilitację ortopedyczną. Działa tu także Ośrodek Chirurgii Plastycznej i SPA Nałęczów. Tradycje uzdrowiskowe tego miejsca sięgają drugiej połowy XVIII wieku. Woda z nałęczowskich źródeł, dzięki dużej zawartości magnezu, znakomicie uzupełnia gospodarkę mineralną organizmu, łagodzi stres. Specyficzny mikroklimat obniża ciśnienie i jest bardzo korzystny w rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych.

800px-Naleczow_uzdrowisko_ksiaze_jozef1

(fot. źródło:Wikipedia commons)

 

Pobyt w Nałęczowie, to jakby wycieczka w głąb ziemi. 20 tysięcy miejsc do odwiedzenia, w tak małej miejscowości zachęca, a nawet zmusza do dłuższego pobytu. Wyobraźcie sobie piękną dolinę, otoczoną licznymi pagórkami i wąwozami, porośniętymi różnorodnymi drzewami i krzewami. Nie bez przyczyny od lat to właśnie miejsce wybierają artyści.

Częstymi bywalcami Nałęczowa byli m.in. Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz i Henryk Siemiradzki. Szukając natchnienia i chcąc ukoić nerwy przyjeżdżali właśnie tutaj. Przez pewien czas na stałe mieszkał tu Stefan Żeromski. W willi, której nazwa pochodzi od imienia jego żony Oktawii, organizował spotkania literackie. W 1905r. wybudował letni domek – pracownię, zwany „Chatą”, gdzie obecnie znajduje się muzeum pisarza. Nałęczów często odwiedzały także Kazimiera Iłłakowiczówna oraz Ewa Szelburg – Zarembina.

800px-Naleczow_park_b_prus_statue

(fot. źródło:Wikipedia commons)

 

Atrakcją dla turystów i kuracjuszy jest spacer pośród zabytkowych willi i pensjonatów należących do dawnych elit w kierunku Armatniej Góry. Można poczuć klimat dawnego uzdrowiska i usiąść na ławeczce obok Bolesława Prusa przed Pałacem Małachowskich. Nie da się przejść obojętnie obok Parku Zdrojowego ze wspaniale zachowanymi Starymi Łaźniami. Palmiarnia, sanatorium „Książę Józef”, Domek Grecki, to kolejne fascynujące miejsca, tętniące niestrudzenie życiem.

502px-Dom_Żeromskiego_proj_Koszyc_Witkiewicz_Nałęczów

(fot. źródło:Wikipedia commons)

 

W Parku Zdrojowym, nad malowniczym stawem utworzono Kolarską Aleję Gwiazd. Uwagę zwraca stary, wielki bicykl. Można na niego wsiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wokół bicykla wcementowane są płytki z podpisami mistrzów kolarstwa: Zenona Jaskuły, Stanisława Szozdy, Czesława Langa, Ryszarda Szurkowskiego, Stanisława Królaka, Leszka Piaseckiego, Mai Włoszczowskiej.

800px-Naleczow_uzdrowisko_ksiaze_jozef2

(fot. źródło:Wikipedia commons)

 

Parki, zabytkowe kościoły i wille, przy bardzo bogatej i taniej ofercie noclegowej, w miejscu zdrowym i czystym, czy można chcieć czegoś więcej? Regeneracja organizmu, możliwość skorzystania z zabiegów w gabinetach odnowy biologicznej, unormowanie ciśnienia krwi, to atuty Nałęczowa.

 

fot.PublicDomainPictures

  • Byłam, widziałam i potwierdzam. Magiczne, ciche miejsce. Mimo, że to uzdrowisko, to niesamowicie spokojne miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.