Porządki przedświąteczne

W naszą narodową tradycję wrósł zwyczaj wielkich porządków zmory gospodyń domowych. Czystość i porządek lubią wszyscy, tylko nie wszyscy chętnie rwą się do pomocy i czynnego w nich uczestnictwa.

PRZEDŚWIĄTECZNE PORZĄDKI CZAS ZACZĄĆ

Czas adwentu rozpoczęty, a co za tym idzie, przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W naszą narodową tradycję wrósł zwyczaj wielkich porządków, zmory gospodyń domowych.

JEŻELI LICZYSZ TYLKO NA SIEBIE

Czystość i porządek lubią wszyscy, tylko nie wszyscy chętnie rwą się do pomocy i czynnego w nich uczestnictwa. Jeśli więc jesteście zdane same na siebie w większości zadań, to ułóżcie sobie logiczny plan prac. Wiele czynności można wykonać wcześniej. Rozłożenie prac w czasie pomoże Wam uniknąć zmęczenia, bo ono zabije w Was chęć świętowania.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Swoje porządki zacznijcie od tzw. miejsc rzadko uczęszczanych. Szafy, garderoby, komody, szuflady i szafki kuchenne możecie uporządkować już teraz. Zdziwicie się ile niepotrzebnych szpargałów trzymacie w takich miejscach. Znam to z autopsji. Posegregowanie rzeczy w takich miejscach wymaga czasu i cierpliwości. Tego nie znajdziecie tuż przed świętami.

Możecie także wyczyścić świąteczną zastawę i gościnne sztućce. Sprawdzicie przy okazji czy wszystko jest w komplecie i czy wystarczy dla przewidywanej liczby gości.

CO JESZCZE WARTO SPRAWDZIĆ?

Zróbcie przegląd spiżarni i zapasu suchej żywności, przypraw. Wyrzucając wszystko przeterminowane, bo tak na pewno się zdarzy, zróbcie sobie od razu listę zakupów. Unikniecie bieganiny z długą kartą przed samymi świętami, gdy ludzie w sklepach się nie mieszczą.

Na wierzch wyciągnijcie świąteczne obrusy, serwety, serwetki. Sprawdźcie, czy nie wymagają odświeżającego prania, odplamienia. Wyprasujecie je przed samymi świętami, ale przynajmniej unikniecie nerwowych poszukiwań w ostatniej chwili.

NIE ODKŁADAJ NA OSTATNIĄ CHWILĘ

Jeżeli widzicie taką potrzebę, to na 2-3 tygodnie przed świętami możecie wyprać i zmienić firanki. Gdy przy okazji odkurzycie ściany, sufity, dywany, podłogi i tapicerowane meble, firanki nie zdążą się zakurzyć. Przy okazji umyjcie okna od wewnątrz. Na zewnątrz jest już stanowczo za zimno. Szkoda zdrowia. Umyjcie wszystkie, tzw. zbieracze kurzu: bibeloty, obrazy i przede wszystkim kwiaty.

Gdy trafi się słoneczny, w miarę ciepły dzień, wynieś pościel, koce i narzuty. Wywietrz wszystko, wytrzep, a dzięki temu powietrze w domu stanie się czystsze, bez kurzu i roztoczy.

TROCHĘ MATEMATYKI

Policz ile zostało Ci dni do świąt i ile masz pomieszczeń do gruntownego posprzątania. Na każde pomieszczenie przeznacz przynajmniej jeden dzień. Wysprzątaj każdy zakamarek i zamknij je za sobą, żeby wrócić jedynie po to, by odkurzyć w ostatnich przedświątecznych dniach. Po gruntownym uporządkowaniu pomieszczenia odkurz wszystkie podłogi, przynajmniej na danej kondygnacji. Unikniesz przenoszenia śmieci i kurzu do pokoju już posprzątanego.

Taki plan dotyczy sypialni, pokoi dziennych, spiżarni. Niewykonalne jest wcześniejsze wysprzątanie kuchni, łazienki, korytarza. Tam dzieje się najwięcej i to do samych świąt. Jednak posegregowanie zawartości szafek, szuflad, komód z butami i odzieżą wierzchnią, uporządkowanie lodówki, zaoszczędzi Ci czasu przed świętami, gdy musisz się skupić bardziej na sprawach kulinarnych. Umycie teraz glazury, frontów i wierzchów szafek kuchennych czy łazienkowych znacznie odciąży Cię później. Na ostatni czas zostaną detale, kosmetyka, czyli blaty, lustra, kuchenka, która i tak ubrudzi się w czasie gotowania.

NIE TYLKO TY BAŁAGANISZ!

Plan, to super pomysł. Jednak najważniejsze jest to, by go przestrzegać. Zanim zaczniesz go wdrażać w życie, usiądź z rodziną i naradź się kto w czym zechce Ci pomóc. Niech każdy pracuje na miarę swoich możliwości i posiadania wolnego czasu. Nie jesteś przecież niczyją służącą i nie tylko Ty robisz bałagan, brudzisz. Jeśli zaangażujesz przynajmniej do niektórych prac wszystkich domowników, zobaczysz jak będą później pilnowali porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.